PAYLAŞ

dersim_seyit_rizaDersim Katliamı’nın başlangıcı olarak kabul edilen ‘Tunceli Tenkil Harekatı’ kararının 77.yıldönümünde Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Dersimli sivil toplum örgütleri, katliamı lanetledi. Dersim’in hakkı teslim edilmedikçe  bu zulmün bitmeyeceğini vurgulayan  Dersimliler, “Dün inancımız, kimliğimiz ve dilimiz için yaşamak istiyorduk, 77 yıl sonra, yine aynı taleplerle kendi topraklarımızda özgürce yaşamak istiyoruz” dediler.

Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Dersimli sivil toplum örgütleri, Dersim katliamının 77.yıldönümünde katliamı kınadılar.

BDP İstanbul İl Örgütünün destek için hazır bulunduğu eylemde,   Kürtçe’nin Zazaki (kirmanckî) ve Kurmanci lehçeleri ile Türkçe “ Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yeri açıklansın”, “ Toprağa kefensiz düşenlerimiz karanlığı aydınlatan ışığımızdır”, “ 4 Mayıs 1937 Dersim soykırımını lanetliyoruz”, “Dersim 37-38 katliamdır hesabı soracağız”, “Mezelê Seydanê ma kotî yê? Unutmuyoruz hesap soracağız”  yazılı pankartlar taşındı. Katliam haritası da eylemcilerin elinde dikkat çekti.

Sivil toplum örgütleri katliamda yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşu sonrası oturma eylemi yaptı. Dersim Perteklikler Derneği, Alibeyköy Dersimliler Derneği, Gezbe Dersimliler Derneği, Dersim Gazetesi, Özgür Demokratik Alevi Derneği, Kurmeşliler Derneği, Ağuçan Derneği, Munzur Çevre Derneği adına açıklamayı Hüseyin Ayrılmaz okudu.

BİR CUMHURİYET DÜŞÜNÜN…

77 yıl önce 4 Mayıs 1937 tarihinde, zamanın Cumhuriyet hükümetinin Bakanlar Kurulunca çıkartılan özel bir yasa ile Dersim soykırımının başlatıldığını hatırlatan Ayrılmaz, “ Bir cumhuriyet düşünün, kurulurken sözler veriyor. Bir cumhuriyet düşünün, biraz palazlanınca sözünü tutmuyor. Bir cumhuriyet düşünün, bir katliamı çok önceden adım adım sinsice planlıyor; içine sızıp, her aşiretin dökümünü yapıyor,kadın, genç,çocuk, büyük ve  küçük baş hayvanlarıyla, ellerindeki silahlarıyla dökümünü yapıyor… Bir cumhuriyet düşünün, kendi yurttaşının kanını dökmekte hiç tereddüt etmiyor… Bu öyle bir cumhuriyet ki, bir yeri yok etmek için, o yer adına yasa çıkartıp, dünyanın gözü önünde, kadın, çocuk, yaşlı demeden soykırıma uğratıyor ve dünyanın kılı kıpırdamıyor… Yıl 1937-38 Hitler’den önce soykırımda, örnek olmuş ülkemizin tarihinden bahsediyoruz ” diye konuştu.

YAKILAN, KATLEDİLEN, SÜRÜLEN  YİNE BİZ OLDUK

Dersim’in hakkı teslim edilmedikçe bu zulmün bitmeyeceğini vurgulayan Ayrılmaz, “Sivas’ta göz göre göre yine biz yakıldık. Maraş’a ölümü giydiren caniler Dersim katliamından cesaret aldılar. Malatya’da,  Çorum’da  yakılan çarşı, yıkılan evler ve öldürülen yine bizdik. Roboski çığlığı duyulmayan Dersim’dir. Acılarımıza bile tahammül edemiyorlar, durmadan yeni acılarla korkuları besliyorlar” dedi. Dersim katliamını unutmayacakları ve unutturmayacaklarının altını çizen Ayrılmaz,  77 yıl  sonra topraklarında özgürce yaşamak istediklerini vurguladı.

4 MAYIS 1937 BİR UTANÇ TARİHİ

Açıklamadan sonra sanatçı Ferhat Tunç söz aldı. Dersim katliamı başlangıcının üzerinden 77 yıl geçmesine rağmen Dersimlilerin acılarının azalmadığını ifade eden Tunç,  Türk devletinin halen katliamla yüzleşmediğini vurguladı.

galatasaray_lisesi_onuDersim’de daha dün  katliamdan geri kalan bir toplu mezar bulunduğunu aktaran Tunç, geçen sene aynı tarihte mağarada zehirli gazlarla katledilen kadınların kemiklerinin çıktığını dile getirdi.

4 Mayıs  1937’nin bir utanç tarihi olduğunu hatırlatan Tunç, Türk devletine, “Bu kadar insan katlettiniz hiç olmasa bir özür dileyin” dedi.

Dersim’de bir Soykırım Anıtı’nın dikilmesini ve Dersim isminin geri iade edilmesini isteyen Tunç, Dersim katliamında bir annenin anılarından yola çıkarak yazılan ağıtı okudu.

Eylem “Dersim, Maraş, Koçgiri unutulmaz hiç biri” sloganıyla sona erdi.

PAYLAŞ

Yorumunuzu yazınız