SON DAKİKA

El Nusra’nın katliam itirafı: Alevileri öldürdük

Bu haber 17 Eylül 2013 - 10:25 'de eklendi ve 412 views kez görüntülendi.

Suriye’de muhalif cephede yer alan El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi, geçen salı günü Humus kentindeki 3 köye saldırı düzenleyerek 30 Aleviyi öldürdüklerini duyurdu.el nusra
El Nusra’nın internetten önceki gün yaptığı açıklamada, söz konusu köylere ilk defa girildiği ve ilk defa bu kadar çok insanın öldürüldüğü, Mesudiye, Maksar el Hissan ve Cab el Cerah köylerine giren militanların, “Allah’ın düşmanı Alevileri öldürmek” için fetva aldıkları belirtildi.Açıklamada, 21 Ağustos’ta başkent Şam yakınlarındaki Guta bölgesinde kimyasal saldırıda hayatını kaybeden “Müslümanların ve kadınlarının soğukkanlılıkla öldürülmesinin intikamının alındığı” kaydedildi.

Muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi örgütü, saldırıyla ilgili daha önce yaptığı açıklamada, öldürülenler arasında 9-12 yaşlarında 4 çocuk ile 80’in üstünde 4 yaşlı bulunduğunu duyurmuştu. Birleşmiş Milletler (BM) insan hakları denetçileri de, aralarında yabancı militanların da bulunduğu cihatçı muhaliflerin, ülkenin kuzeyinde katliamlara hız verdiğini bildirdiler. Bağımsız denetçilerin başkanı Paulo Pinheiro, tamamen Suriye dışından gelenlerden oluşturulan tugaylar bulunduğunu ve bunlar arasında “El Muhacirin” tugayının en aktif grup olduğunu söyledi.

Bir başka çalışmada da, 2 yılı aşkın sürede bin gruba bölünen muhalif militanların 10 bininin El Kaide’ci, 30-35 bininin radikal İslamcı, 30 bin kadarının ılımlı İslamcı gruplara bağlı olduğu, laik ya da milliyetçi grupların azınlıkta kaldıkları belirtildi.

/Cumhuriyet