Ana Sayfa Haberler Aleviler’in büyük uyanışına tanıklık etmek ister misiniz?

Aleviler’in büyük uyanışına tanıklık etmek ister misiniz?

291 views
20

afis1Sayın basın mensubu,

Aleviler’in büyük uyanışına tanıklık etmek ister misiniz?

“Halkın ve hakikatin sesi” sloganıyla yayın yapan TV 10,  bu yıl ikincisini düzenleyeceği Kırklar Aşkına etkinliğiyle, Alevi uyanışını resmedecek.

İlki geçtiğimiz yıl Altınoluk amfi tiyatroda gerçekleştirilen etkinliğin ikincisi, bu yıl İzmir Narlıdere’de, 15 Eylül pazar günü düzenlenecek. Etkinlikle, Alevi inancı açısından önemli bir sembol teşkil eden ‘Kırklar Meclisi’ni temsilen kırk dede, zakir bir araya gelip, kırklar aşkına deyişler söyleyip semahlar dönecek.

Etkinlikle ilgili olarak konuşan, TV 10 Genel Yayın Yönetmeni Şükrü Yıldız, Alevi uyanışının resmedileceğine dikkat çekiyor. Yıldız, bu çalışmanın, yaşayan, asimile edilemeyen Aleviliğin, Alevi mühendisliği yapanlara cevabı mahiyetinde olduğunu söylüyor.

altınolukTV 10’dan canlı yayınlanacak

Alevilerin inanç ritüellerinin buluşacağı etkinlikte 4 farklı bölgeden, semah yürüyecek. Adıyaman’dan Hakikatçiler, Tokat’dan Hubyarlar, Antep-Balıkesir’den Çepniler, İzmir- Manisa’dan Tahtacılar hak ile hakikat olacaklar. 15 Eylül Pazar Günü saat 14.00’te başlayacak olan etkinlikte deyişler, nefesler ve duaz-ı imamlar eşliğinde semahlar dönülecek. Etkinlik, TV 10 ekranlarından naklen izleyicilerle buluşturulacak.

Cemevi’nin merdivenleri gökkuşağına boyandı

Etkinliğin hazırlık çalışmaları sürerken, Narlıdere Cemevi kadın Kolları ve Suriye’den göçetmek zorunda kalan Türkmen Alevi kadınlarıyla birlikte Cemevi’ne inen merdivenleri gökkuşağına boyadı. Pazar günü kırk dede, zakir ile semahlar yürüyecek dostların hazırlıkları devam ediyor.cemevi_boya

Kırklar Meclisi nedir?

Kırklar Cemi, Alevilikte önemsenen Muhammed’in, Miraç’a çıktığı gün yaptığı söylenilen toplu ibadettir. Muhammed atı Burak ile Miraç’a çıktığı gün Tanrı ile doksan bin kelam konuşur. Bunun otuz bini hakikatli sır olarak Ali’de kalır. Muhammed’e Miraç’da bal, elma ve süt verilir. Bal aşkı, sevgiyi, elma ise dostluğu temsil eder. Muhammed’in önüne bir aslan çıkar.

Muhammed gaipten bir ses duyar: “Parmağındaki yüzüğü aslanın ağzına atması” istenir. Böylece Muhammed aslanı atlatır ve Tanrı ile görüşür. Tanrı Hz. Muhammed geri dönerken yoluna çıkacak olan dergâha mutlaka girmesini söyler. Peygamber şehre dönerken dergâha rastlar.

Kapıyı çalar içeriden: “Kimsiniz” diye sorarlar. Hz. Muhammed, bir gün ashâb-ı suffa’nın kapısına varmış. Onları ziyaret etmek için kapıyı çalmış. İçerden “kimsin” demişler, Hz. Muhammed, “peygamberim” buyurmuş. İçerden, “var, peygamberliğini ümmetine yap; bizim, peygambere ihtiyacımız yok” denmiş. Hz. peygamber geri dönüp giderken, tanrı’dan tekrar kapıya varması emrini almış. Gene dönüp kapıyı çalmış. “kimsin” denince “rasûlüm” buyurmuş. Bu sefer de, “buraya rasûl sığmaz” denmiş ve gene kapı açılmamış. Hz. peygamber, dönüp giderken tanrı, tekrar dönmesini buyurmuş. bu sefer “kimsin” sorusuna, “seyyidül – kavm, hâdimül – fukarâyım”, yani, toplumun ulusu, yoksulların hizmetçisiyim demiş. Bunun üzerine kapıyı açmışlar.

Hz. peygamber, içeriye girince bakmış ki otuz dokuz kişi var. “Siz kimsiniz” diye sormuş. “kırklarız; hepimizin gönlü birdir, birimiz neyse hepiniz odur” demişler. Hz. peygamber bu sözün isbâtı gerek buyurmuş. Alide içlerindeymiş; kırklar, birimizden kan akarsa, kırkımızdan da akar demişler ve Hz. Ali, kolundaki damarı, neşterle yarmış. Ondan kan akmaya başlayınca, otuz sekizinin kolundan da kan akmaya, tavandan da kan damlamaya başlamış. Hz. peygamber, bunu sorunca, birimiz, dışarıda; bize yiyecek toplamaya çıktı; bu kan, onun kolundan damlıyor demişler. Hz. Ali’nin kolunu bağlamışlar; öbürlerinden akan kan da durmuş. Derken Selmân gelmiş, bir tâne üzüm getirmiş, bu bir tânecik üzümü kırklara paylaştırmasını dileyerek Hz. Muhammed’in önüne koymuş. Hz. Muhammed, nasıl pay edeceğini düşünürken Cebrail, cennetten tabak getirmiş ve ezmesini söylemiş. Muhammed üzümü ezmiş, suyla karıştırmış. Kırkların hepsi birer yudum içmiş; Hz. Muhammed’de içmiş. Hepsi mest (ser-i hoş) olup semâ’a kalkmış.

Hz. peygamber, semâ ederken başında sarığı çözülüp yere düşmüş. Kırklar, bu sarığı kırk parçaya bölüp bellerine bağlamışlar, tennûre, yâni libâsı edinmişler.” Büyük bir coşku ile vecd halinde semah dönülürken Muhammet’in başından sarığı (imamesi) düşer. Kırk parçaya bölünür. Kırklar parçaları bellerine bağlarlar, kemerbest olurlar. Muhammet, Kırklar Meclisi’ne pirlerini sorar. “Pirimiz Ali’dir” derler.

TV 10 Hakkında

TV 10, Ortadoğu ve Mezopotamya kültürü başta olmak üzere, Anadolu kültürünü oluşturan bütün kesimlere pozitif ayrımcılık anlayışıyla yaklaşan ve çok kültürlü bir anlayışla bütün toplumu kucaklayan birleştirici bir ekran olmak için 2011’den beri yayın yapıyor. Sesimiz hakkın, hakikatin sesidir.  Ekranımız, her türlü milliyetçiliğe, ırkçılığa ve ayrımcılığa kapalı olacak ve objektif gazetecilik ilkelerine bağlı kalarak, demokrasiden ve temel insan haklarından yana açıkça taraf oldu.

TV 10, dar politik bakışlı kişi ve grupların değil, Alevilerin ve sesini duyuramayan diğer azınlıkların sesidir.

TV 10, çok kültürlü ve aydınlanmacı bir anlayışla bütün toplumu kucaklayan, birleştiren ve kültürel renklere pozitif ayrımcılık uygulayan alternatif bir medya platformu olduk. Kendisini bugüne kadar medyada ve televizyon ekranlarında yeterince ifade edemeyen bütün azınlık inançlarına sahip insanlarımız, TV 10’da kendilerini kendi renkleriyle sunma ve kendi dilleriyle anlatma fırsatını yakalıyorlar.

Etkinlikte yer alan Pir ve Zakirler; Adıgüzel Dede, Bektaş Piroğlu, Hüseyin Gazi Metin, Mehmet Turan, Celal Fırat, Mehmet Yüksel, Ali Sizer, Ozan Esrari, Cemo Doğan, Gani Pekşen, Mehmet Tek, Sefa Öztürk, Hüseyin Dede, Nur Ali, Hüseyin Tabak, Mehmet Yıldırım, İbrahim Erdoğan, Mehmet Doğan, Ali Tekin, Celal Tar, Veysel Karababa, Yadigar Akbaba, Hakan Yurtalan, Hüseyin Gökçe,Küçük Veysel, Nur Ali Kendigelen, Aşık Kalender, Malik Yükkol, Çağdaş Erdoğan, Hüseyin Yıkın, Ali Kemal Gündüz, Özdoğan Sağlam, Deniz Yüceolan, Merdan Küçük, Ali Haydar Kalyon, Ali Rıza Bozbalak, Arda Güçtekin,İsmail Özçelik, Mustafa Ulu, Aydın Aydın

Tarih: 15 Eylül 2013

Saat: 14:00

Yer: Narlıdere Cemevi (Açık alanda) -İZMİR