hacı bektaş

Nevşehir’de düzenlenen 50’nci Ulusal, 24’üncü Uluslararası Hacı Bektaş-ı Veli Anma Kültür ve Sanat etkinlikleri, Türkiye’nin dört bir yanından gelen binlerce Alevi vatandaşı bir araya getirdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören, Hacıbektaş Belediyesi tarafından kurulan Hacıbektaş Kadınlar Korosu konseri ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Hacıbektaş Veli Semah ekiplerinin gösterisi ile devam etti.

Etkinliğe ilginin geçen yıllara oranla  giderek azalması dikkati çekerken,  bu ilgisizliğin nedeni olarak  siyasetçilerin yıl boyu Alevilerle ilgili birşey yapmaması ama etkinliklerde tam kadro bulunması gösterildi.

Daha sivil bir organizasyonla yapılması isteği, Hacı Bektaş’ta bulunan  Garip Dede Cemevinde’ki panelinde konusu oldu. Panelistler özetle : “Bizim inancımızın özellikleri üzerinde kimsenin uygar mı, ilkel mi? tartışmalarına girmesini istemiyoruz.” dediler.

Hacıbektaş ilçesindeki 50. Ulusal, 24. Uluslararası Hacıbektaş Veli Anma Kültür ve Sanat Etkinlikleri, 18 Ağustos Pazar günü sona erecek.