PAYLAŞ

semah_halkBaran BOZYEL

Aleviler hem Kürt oldukları için, hemde alevi oldukları için onlara çok ayrı bir linç ve faşist bir politika geliştirildi. İnsanın aklının almayacağı asimilasyon politikaları, psikolojik baskı, sindirme korkunç bir plan vardı Kürt Alevileri üzerinde. Bunları unutmadan ötekileştirmeden kazanacağız.

Düşünün ki dersimde kızlar orduya teslim edilmiş. Kızların saçları sıfıra vurulmuş veokula verilmiş. Okulda ne öğretilebilir. Atatürkçülük, yalan tarih ve Türklük. Küçücük çocukken bunlar sana empoze ediliyor. O insanların sağlıklı olmasını beklemek yanlış olur. Ve biliyorsunuz ki kadın, çocuklar üzerinde çok önemli bir etki bırakır. Çünkü anadır ve özellikle kadına yöneldiler. Çünkü kadındır, anadır dili var eden. Erkeğin çocuk üzerinde hiçbir etkisi yoktu. Devlet bunu biliyordu. Bu yüzden şu haydi kızlar okula kampanyaları başlatıldı. Özellikle doğuda başlatıldı. Neden? Çünkü dersimi ve diğer alevi Kürt bölgelerini asimile etmişlerdi. Yıllarca uğraşlardan sonra sıra diğer bölgelere gelmişti. Hiç düşündünüz mü neden Karadeniz yada İç Anadolu bölgesinde kadınlar okula yöneltilmedi? O bölgedeki kadınlarında yüzde doksanı okuma yazma bilmiyor ve çocuğunu evde doğuruyor. Neden Kürdistan bölgesi? Özellikle neden filmler o bölgede çekiliyor? Şu aptal filmleri halkımız neden seyrediyor? Daha çabuk asimile olalım diyemi? Konuşulan şive bile bize ait değil. Bizim gözyaşlarımız üzerinden para kazanmalarına rant elde etmelerine izin veriyoruz. Ve bu asimilasyon politikalarına ortak olmuş oluyoruz. Dediler ki haydi okula. Neden kadını okula yöneltmek istediler. Kadına ana dili unutturulup çocukları tamamen asimile edeceklerdi. Plan buydu. Yoksa Kürdistanda kadının Türkçe öğrenmeye ihtiyacı yoktu. Bölgede feodal ve dini yapı hakim olduğu için çok fazla başarı sağlanamadı. Alevilerin üzerinde başarı sağlamalarının nedeni o bölgede katliam yapıldı. Dersimde dereler ceset aktı. Çorumda, maraşta, sivasta katliamlar ve baskı, zorla yurtlara gönderilmeler. Bunun karşısında yinede ilk kadın gerilla Elbistanlı ve dersimlidir. Ve Kürt hareketinin neferlerinden Mazlum Doğan Dersimli bir Alevidir. Şunu unutmamak gerek. Aleviler kendi inanç biçimlerinden dolayı kazanılmayacak bir halk değildir. Ben umutluyum. Ve inanıyorum ki bir gün kulaklarındaki o işkence çığlıklarından kurtulup korkularını yenecekler

CHP gibi partilere sığınmalarının sebebinide herkes biliyor. Tümüyle Kürt hareketine güven duyamıyorlar. Nedeni, kendilerinin tekrar dışlanacaklarını ötekileştirilebilecekleri düşünüp yılana sarılma gereği duymalarıdır. Bunu yıkmak çok zor olacaktır. Ve ancak bu korkuyu sünni Kürtler kaldırabilir. Çünkü sünni mezhebinden olan Kürtler çoğunlukta ve hepimizde biliyoruz ki Alevinin ne suyu içilirdi nede kestiği kurban yenirdi. Siz hem bu kadar dört bir yandan aşağılayacaksınız hem de onlardan doğru düşünmelerini bekleyeceksiniz. Kürt Hareketi, sünni Kürtlerin bu düşüncelerini sosyalist çizgisi gereği yıllardır yıkmaya çalışıyor. Evet, aleviler Kürt hareketine güveniyor. En Atatürkçü alevi bile Kürt hareketine güveniyor. Fakat halkın içinde ötekileşmekten kurtulamadığı için kaygı duyuyor. Her şey bir yana, aleviler CHP li diye aşağılanıp katilini seven durumuna düşürülüyor. Ey adaletçi kesilenler sizlere soruyorum: AKP li kürdü de böyle aşağılayıp ötekileştiriyor musunuz? Ne zaman AKP li Kürt katil sevici oldu? Roboskide ki katliamı yapan AKP değimli? Pozantı cezaevinde çocuklarımıza AKP iktidarı döneminde tecavüz edilmedimi? O zaman bizim devrimciler olarak yapmamız gerek nedir? Halkı AKP ve CHP li Kürt şeklinde ayırmayıp onlara ulaşma ve güven verme onları kazanma yolları aramamızdır. Bu kadar korkunç planların yapıldığı bir coğrafyada yaşayan bu mazlum halka devrimciler yılmadan ulaşmaya çalışmalıdır.

Saygılarımla

PAYLAŞ

Yorumunuzu yazınız