FEDA_paris_isvicre_gecesiAvrupa Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA), Paris’te binlerin katılımıyla bir gece gerçekleştirdi. BDP Eş Başkanı Gülten Kışanak’ında katılım sağladığı gecede Paris’te yaşayan Kürdistan ve Türkiyeli Aleviler bir araya geldi.

Aubervilliers semtinde bulunan Dock Pullman etkinlik salonunda gerçekleşen gecenin açılışını Pir Rıza Yağmur gerçekleştirdi.  Saygı duruşu sırasında Pir Rıza Yağmur mazlumların, ezilenlerin mücadelesinin ortaklığına ve bu uğurda şehit düşenlerin ölümsüzlüğüne vurgu yaptı.

Gecenin sunumu Zazaca ve Türkçe yapıldı. Ardından sırayla gecenin konukları sahnede yerini aldı. İlk olarak Nurhak Anadolu Kültürevi Kadın Korusu sahneye çıkarak deyişler seslendirdi. Ardından FEDA –Paris adına kısa bir selamlama konuşması yapıldı. Konuşmada Paris’te Ocak ayında katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez de unutulmadı. FEDA temsilcisi, Fransız yetkililerinin olayın üzerinden 4 ay geçmesine rağmen henüz halkı tatmin edecek bir açıklamada bulunmadığına dikkat çekti.

Sinan Dimelik’in seslendirdiği Zazaca ezgilerin ardından BDP Eş Başkanı Gülten Kışanak sahneye davet edildi.  Kışanak, ”Alevilik bizim değerimizdir.” diye sözlerine başladı. Alevi inancı ve felsefesinin temellinde yatan değerlerle Kürt Özgürlük Hareketi’nin felsefesinin ortak yönlerine vurgu yapan Kışanak, “Özgürlük Hareketini ve Alevileri birbirinden ayrılmaz iki parça olarak görüyorum. Öze doğru hep beraber yürüyoruz. Mazlumların ve mağdurların birlikte olduğu ve güçlü olduğu bir sürecin içerisinde geçiyoruz.  Bu süreç demokratik kurtuluş sürecidir” diyerek Alevilerin bu süreçte rollerini oynaması gerektiğini vurgulayan kısa bir konuşma yaptı. Kışanak’ın konuşması salonda alkışlarla karşılığını buldu.

Kışanak’ın konuşmasının ardından Nurhak Anadolu Kültürevi’nin Semah ekibi bir Semah gösterisi gerçekleştirdi. Grup Su, Ali Matur, Pınar Aydınlar, Garip Dost ve en son olarak sahnede Mikail Aslan sahne aldı. Deyişler, türküler, şehitlere yazılmış parçalarla geceye katılanlar Kürdistan ve Anadolu mozaiğinin tüm renklerini taşıyan müzikler dinlemiş oldu.

Gecede Toulouse Alevi dernekleri başkanı kısa bir konuşma gerçekleştirirken Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri genel başkanı Kemal Bülbül’de yazılı bir mesaj göndererek geceyi selamladı. Bülbül yazılı mesajında, “canlar bu “toplumsal barış süreci” egemen güçlerin bizlere hediyesi değildir. Barış süreci, Kürt halkının, devrimci demokratların ve biz Alevilerin destansı mücadelesi ile elde edilmiştir. Bize düşen görev, gücümüzü, irademizi birleştirmek ve toplumsal barışı, laik, demokratik Türkiye’yi oluşturmaktır” vurgusunda bulunmuştu.

Gecenin yapıldığı salonun dışında çok sayıda kurum stantlar açtı. Gece boyunca Semah dergisi satışı yapıldı.

Geceye üç binin üzerinde katılım olurken, gecenin son bulduğu saat 19’a kadar salon doluydu.