PAYLAŞ

Avrupa Alevi Konfederasyonu kurma çabalarının olduğunu söyleyen Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) Fransa temsilcisi Hasan İnce, Paris’te bir gece düzenleyeceklerini belirt
FEDA_paris_isvicre_gecesiDemokratik Alevi Federasyonu (FEDA) Fransa’nın başkenti Paris’te bir gece düzenliyor. Zengin bir programa sahip olan gecenin hazırlıklarının bittiği açıklandı.

Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) Fransa’da yeniden örgütlenme çalışması başlattı. Ülkenin birçok kentinde başlayan yeni çalışmaya ilişkin FEDA temsilcisi Hasan İnce, hem yapılacak geceye hem de örgütlenmelerine ilişkin gazetemize konuştu.
Kürdistan Alevi Federasyonu’nun yıllarca Fransa’da çalışmalar yürüttüğünü ancak son yıllarda bu çalışmaların zayıfladığını söyleyen İnce, Kürdistan ve Türkiye’deki son gelişmelerle birlikte Fransa’daki Alevilerin kendilerini doğru tanımlayıp örgütlenmesi için yeni bir çalışma başlattıklarını söyledi. İlk olarak Fransa genelinde bir komite oluşturduklarını söyleyen İnce, “Bu çalışmayı Fransa’nın değişik kentlerine taşıdık. Şu an için Fransa’nın tamamında 4 dernekle ilişkilerimiz var. Önemli bir çalışma niteliği ortaya çıktı. Bu çalışmayı kalıcılaştırmak temelinde komiteleri genişletme amacıyla geceler düzenliyoruz. 19 Mayıs’ta Paris merkezde bir gecemiz olacak” dedi.

Farklılıklar zenginliktir

Avrupa Alevi Konfederasyonu oluşturma çabalarının olduğunu söyleyen İnce, “Önümüzdeki dönem Fransa Alevi Federasyonu oluşturup bunu diğer ülke federasyonlarıyla birlikte Avrupa çatısı altında toplamak istiyoruz. Bu çalışmamıza son kongremizde bir ivme kazandırdı. Fransa çapında 15 delege katılım sağladı. Fransa’da Türkmen Aleviler yoğunlukta. Onlarla da ilişkilerimiz var. Farklılıkları bir zenginlik olarak esas alıyoruz. Türk ya da Kürt ya da başka bir ulustan fark etmez. Önemli olan bu inancın kendi değerleriyle yaşaması. Süreç içerisinde kendini bir özne olarak ortaya koyup temsil etmesidir” şeklinde konuştu.

Aleviler süreci destekliyor

Alevilerin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Newroz’da yaptığı çağrıyı tartıştığını dile getiren FEDA Temsilcisi İnci, “Tartışmayla Alevilerin sürece yakınlığını ortaya çıkardı. Çünkü Alevilerin barıştan ve ezilenlerden yana olması ve aynı zamanda kendi ezilmişliğini göz önüne alması süreçte bir güç olarak ortaya çıkıyor. Bu bağlamda Aleviler de büyük bir ilgi ve yeniden örgütlenme ve sürece kendini katması var. Bunun pratik çalışmalara yansıması büyük. Bu geceyle birlikte gördüğümüz pratik çalışmalara katılım, paneller vb. büyük bir ilgi var. Biz buna yetişmeye çalışıyoruz. Tartışmalar önemli bir düzeyde. Tüm bunları pratiğe dökersek önemli bir sonuç elde edeceğimize inanıyoruz” dedi.

FEDA olarak diğer Alevi kurumlarıyla görüştüklerini dile getiren İnce, önümüzdeki günlerde söz konusu kurumlarla ortak birçok etkinlik düzenleyeceklerini söyleyerek, “Diğer örgütlerle önemli ortak çalışmalar var. Kitlelerin de buna güç verdiğini görüyoruz. Alevilerin zaten ‘tüm Aleviler birlikte olsun’ tartışması vardı. Biz de ortak komiteler ve çalışmalar yaparak kitleleri bilgilendiriyoruz. Bu açıdan baktığımızda Avrupa Alevilerinde tartışma bir üst boyuta taşınmış durumda. Ciddi bir nitelik ortaya çıkmış durumda. Umarım bunu ilerletebiliriz” şeklinde konuştu.

Gecede zengin program

19 Mayıs’ta yapılacak geceye ilişkin de bilgi veren İnce, “Gecenin programı zengin. Hazırlıkların tamamı bitmiş durumda. Gerek konuşmacılara, politikacılara, sanatçılarımıza yoğun bir ilgi var. Bu geceden sonra Federasyon düzeyinde kendimizi daha iyi örgütleyebiliriz, tüm Alevilere nasıl ulaşabiliriz, dışımızda kalanlarla nasıl ortak çalışma yürütebiliriz üzerinde yoğunlaşıyoruz. Kongremizin de bu yönde kararları var. Başarılı olacağımızı da inanıyoruz” dedi.

SELMA AKKAYA/PARİS

 

Yorumunuzu yazınız