hulya-kocyigitAkil İnsanlar Heyeti Marmara Bölgesi Grubu Üyesi Hülya Koçyiğit, “Bugüne kadar hep daha çok demokrasi, hak, hukuk ve adalet diye çırpındık. Bugün önümüzde bir fırsat var” dedi.

Akil İnsanlar Heyeti Marmara Bölgesi Grubu üyeleri Hülya Koçyiğit ve Yücel Sayman, Akçadağ-Elbistan Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı (AK-EL) üyeleriyle bir araya geldi.

Açılış konuşmasını Gazeteci Şükrü YIldız yaptı. Yıldız „Süreç çocuklarımızın bize bıraktığı mirastır. Done’nin, Rane’nin gözündeki ışık, umuttur. Barışa sahip çıkarak, mirasımıza, çocuklarımıza sahip çıkıyoruz” dedi.

AK-EL Vakfı başkanı İbrahim Yirik ise yaptığı selamlama konuşmasında süreci desteklediklerini belirterek “Bu süreçte Aleviler unutulmamalıdır” derken,  barışa dair yapılacak çalışmalara destek vereceklerini açıkladı. Vakıf adına toplantıda kolaylaştırcı olarak bulunan İbrahim Sinemillioğlu dönemin çok önemli olduğunu söyleyerek, tarihi bir fırsat yakalandığına dikkat çekti. Sinemillioğlu Demokratik dönüşüm, demokratikleşme sürecine herkesin katılması gerektiğini belirtti.

Toplantıda konuşan Koçyiğit, bütün annelerin Anneler Günü’nü kutlayarak, ilk kez bir Anneler Günü’nün şehit anneleri ve Türkiye için umutla geçeceğini söyledi.  Türkiye’de huzurun ve barışın tesisinin, her şeyden önce insanların isteğine bağlı olduğunu vurgulayan Koçyiğit, şöyle devam etti:

“Bizler sadece bir süreç için insanlarımızın barıştan ne bekledikleri, düşündüklerini, nasıl bir barış hayal ettiklerini tespit edebilmek, dertleşebilmek, dinleyebilmek için buradayız. Biz bu müzakereleri götüren ya da çözümün içinde olan insanlar değiliz. Herhangi bir şeye sizleri ikna etmek gibi bir görevimiz de yok. Herhangi bir partiye de mensup değiliz. Bize bu görev Başbakan tarafından verildi. Bu heyetin çalışmalarından çok büyük faydalar görüleceğini ümit ediyoruz. Adeta Türkiye’nin bir envanteri ortaya çıkıyor.”

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKoçyiğit, barış ve demokrasinin birbirinden ayrılamayacağını ifade ederek, “Bugüne kadar hep daha çok demokrasi, daha çok bireysel özgürlükler, insan haklarına saygı, hak, hukuk ve adalet diye çırpındık. Bugün önümüzde bir fırsat var. Anayasa için taleplerimiz, düşüncelerimiz var” dedi.

Yücel Sayman ise ülkede yaşanan inkarcı politikalara dikkat çekti.  Sayman; “Bu ülkede Kürtler vardır demek yıllarca yasaktı. Bunu söyleyenler yargılandı. Şimdi demokratik bir anayasa için birlikte hareket etme zamanı ve fırsatı vardır” derken “Kimseyi kırmayan bir dil lazım” dedi.

İlginin yoğun olduğu toplantıda; özellikle Bülent Arınç tarafından “Cehenneme gitsinler” sözü toplantıya katılan kadınlar tarafından zılgıtlarla protesto edildi. Kürt Alevi kimliğine vurgu yapılan konuşmalarda, Alevilerinde sorunların gündeme getirilmesi ve Başbakan’ın kullandığı dilin barışa hizmet etmediği dile getirildi.