SON DAKİKA

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği “DKK’ye güvenmiyoruz”

Bu haber 11 Mayıs 2013 - 10:02 'de eklendi ve 217 views kez görüntülendi.

sivas_sehitleriKöşk’te Madımak katliamını araştıran üyelerle görüşen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, DKK’ye güvenmediklerini belirtti.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Başkanı Kemal Bülbül ve beraberindeki heyet; Çankaya Köşkü’ne çıkarak, Madımak katliamını araştıran Devlet Denetleme Kurulu (DDK) üyeleri ile görüştü. Toplantıda araştırmaya ilişkin görüşlerini dile getiren Bülbül, “Raporun sonuçları konusunda ciddi kaygılarımız var. Rapor sonrası Sivas sanıkları yeniden yargılanır mı” diye sordu. DDK heyeti ise “Buna direkt karar vermemiz söz konusu değil ama yargı bizim çalışmalarımızdan böyle bir sonuç çıkarabilir” karşılığını verdi. Komisyona ve çalışma yöntemine güvenmediklerini aktaran Bülbül, “Sivas katliamı davasında ceza alan sanıkları aklayacaklar” ifadesini kullandı.

Çankaya Köşkü’ndeki görüşme, derneğin uzun uğraşları sonucu gerçekleşti. Bülbül, önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e mektup yazdı ve Madımak komisyonuna ilişkin kaygılarını paylaştı. Gül’den yanıt alamayan Bülbül, bu kez DDK’ye bir dilekçe ile başvurdu ve çalışmaların ne aşamada olduğunu sordu. Ancak buna da bir yanıt gelmedi. Bunun üzerine Bülbül, bu iki başvuruya yanıt verilmemesine tepki içeren bir mektup daha gönderdi. 3. mektubun ardından bir Köşk yetkilisi, Bülbül’ü arayarak Köşk’e davet etti. Köşk’te yaklaşık iki hafta önce yapılan görüşmeye Bülbül’ün yanı sıra PSAKD Genel Başkan Yardımcısı Haydar Şahin ve Genel Sekreter Hasan Cem Yılmaz’ın katıldığı öğrenildi. DDK’den ise 6 kişilik heyet yer aldı.

‘Amacınız ne?’

Edinilen bilgiye göre, DDK üyeleri Alevi örgütüne ilk olarak “Bizden ne talep ediyorsunuz” diye sordu. Bülbül ise “Siz bizden ne talep ediyorsunuz? Önce amacınızı ve yöntemini söyleyin. Biz de ona göre hukukçularımızla, ailelerle görüşüp size yanıt verelim”karşılığını verdi. DDK yetkilisi ise bir daha böyle görüşme olmayacağını kaydetti.

Kaygılarını somut örneklerle paylaşan Bülbül, “Biz kurula, oluşum biçimine ve bu çalışmaya güvenmiyoruz” ifadesini kullandı. Heyete dönen Bülbül, “Bu soru etik değil ama yine de sormalıyım. İçinizde Alevi var mı” diye sordu. Heyetten “Yok” yanıtı gelirken, araya giren bir DDK üyesi; mülkiye müfettişi olduğunu, valilik ve kaymakamlık yaptığını, Alevilerin yoğun olarak yaşadığı yerlerde görev yaptığını belirterek, “Alevileri seviyorum” dedi.

‘Alevileri sevmek yetmez’

Bu bakış açısının “efendi-köle ilişkisi” olarak nitelendiren Bülbül ise tepkisini şu sözlerle ifade etti: “Bir valinin, kaymakamın bakış açısı Alevileri sevmekle olmaz. Onların inançlarını, kültürünü bilmekle olur. Kerbela orucu sırasında Erzincan’da çadırımıza saldırı olmuştu. Görüştüğümüz vali, Alevileri ve ‘semah dansını’ sevdiğini söyledi. Ben de semah dans değil, ibadettir dedim. Bütün bu göstergeler karşısında sizin çalışma yönteminizi doğru bulmuyoruz. Raporun sonucu konusunda çok ciddi kaygılarımız var.” Dernek yöneticileri, “Bu rapor sonrası Sivas sanıkları yeniden yargılanır mı” sorusunu yöneltti. DDK heyeti ise “Buna direkt karar vermemiz söz konusu değil ama yargı bizim çalışmalarımızdan böyle bir sonuç çıkarabilir” dedi.

Cumhuriyet’e konuşan Bülbül, şu anda bu çalışma sonunda sanıklar lehine bir durum gelişebileceğini belirterek, “Sanıkları aklamak gibi, yeni suçlu arayacaklar” dedi.

6 Mayıs 2013 Cumhuriyet/Ankara Bürosu