bdp_dersimBDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, “Dersim Katliamının Yarattığı Mağduriyetlerin Giderilmesi ve Katliama Maruz Kalan Dersim Halkından Özür Dilenmesi Hakkında Kanun Teklifi”ni TBMM Başkanlığı’na sundu.

Baluken’in teklife göre, Dersim’de yaşananlar “Dersim Katliamı” olarak kabul edilerek “Dersim Katliamı” için karar alınan “4 Mayıs” günü yas ilan edilecek ve her yıl yaşamını yitirenler için anma düzenlenecek.

Bu olaylara ilişkin gizli tutulan arşivler açıklanarak, sorumluların kimlikleri ve tutanaklar halkın erişimine açılacak. Sorumluların yargılanabilecek, mağdurlardan özür dilemeleri ve oluşan zararı tazmin etmeleri sağlanacak.
Olaylar sırasında sürgüne gönderilen ailelerin ve bu ailelerin çocuklarının hangi ailelere evlatlık verildiği açıklanacak.
İdam edilen Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri açıklanarak kabirlerinin halkın ziyaretine açılması sağlanacak.
Teklif, Tunceli’nin ismi Dersim olarak değiştirilmesini ve Munzur Barajlar Projesi ve diğer baraj yapımına dair projelerin iptal edilmesini öngörüyor.
Teklifte ayrıca, “Bu olayların yarattığı etkilerin silinmesi amacıyla Dersim halkının; dini ve tüm kültürel hakları korunacak ve inançlarını, dinlerini, kültürlerini, dillerini geliştirmelerinin önü açılır” ifadesine yer verildi.