PAYLAŞ

alevi-dernegiFransa’nın Toulouse kentinde Demokratik Alevi Derneği açıldı. Derneğin açılışı, Toulouse’daki l’Union semtinde düzenlenen bir etkinlikle gerçekleştirildi. Demokratik Aleviler Derneği Federasyonu temsilcilerinden Pir Rıza Yağmur, Aleviliğin Mezopotamya’dan Anadolu’ya yayıldığını söyledi.

Fransa’nın Toulouse kentinde Demokratik Alevi Derneği açıldı. Dernek açılışı, L’Union semtinde düzenlenen bir etkinlik ile gerçekleşti. Demokratik Alevi Federasyonu temsilcilerinden Pir Rıza Yağmur’un da konuşmacı olarak katıldığı açılışta, Toulouse Halk Meclisi Başkanı ve üyeleri, Franco-Kurd Kültür Derneği, Anti Kapitalist Parti, Dünya Kadın Yürüyüşü ve Barış Yürüyüşü temsilcilerinin de aralarında olduğu yaklaşık 200 kişi katıldı.

Derneğin kurdelesinin Pir Rıza Yağmur tarafından kesilmesinin ardından Toulouse Demokratik Aleviler Derneği Başkanı bir konuşma yaptı. Toulouse Demokratik Halk Meclisi Baskanı’nın yanısıra Anti Kapitalist Parti ve Dünya Kadın Yürüyüşü temsilcileri de birer kısa konuşma yaptı.

Pir Rıza Yağmur ise yaptığı konuşmada, Aleviliğin Mezopotamya’dan Anadolu’ya yayıldığını söyledi. Bazı Alevi kuruluşlarının temsilcilerinin Mezopotamya demenin bölücülük anlamına geldiği söylemine de tepki gösteren Yağmur, “Bize diyorlar siz Kürtsünüz, PKK’lisiniz. Kürdün Alevisi olmaz diyorlar. Ben de onlara şunu çok açık söylüyorum, asıl Aleviliğin özünü temsil eden PKK’nin kendisidir. En iyi derhag Kandil’dir. Asıl en iyi semaha Kandil’de durulur. Özgürlük mücadelesinden olmasaydı,  Alevilik adına bir şey kalmayacaktı. Asıl bölünmeyi yaratan bu açıklamaları yapanlardır. Alevilik Mezopotamya üzerinden Anadolu’ya kök salmıştır” dedi. Yapılan konuşmalar ardından ikram edilen lokmalar ile sohbet sürdürüldü.

PAYLAŞ

Yorumunuzu yazınız