$ DOLAR → Alış: 3,50 / Satış: 3,52
€ EURO → Alış: 3,73 / Satış: 3,75

Seyit Rıza Avrupa’da gerçekleştirilen etkinliklerle anıldı

Seyit Rıza Avrupa’da gerçekleştirilen etkinliklerle anıldı
  • 17.11.2014
  • 413 kez okundu

Dersim İsyanının önderi Seyit Rıza, idam edilişinin yıldönümünde Avrupa’da birçok merkezde düzenlenen etkinliklerle anıldı.

TOULOUSE

Fransa’nın Toulouse şehrinde bulunan Demokratik Alevi Derneği’nde Seyit Rıza için bir anma etkinliği düzenlendi.

Dersim’de 1937-38’de katledilenler anısında bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan etkinlikte Kara Vagon belgeseli gösterildi. Gösterimin ardından bir konuşma yapan Pir Abbas, Dersim’de yaşananların bir insanlık ayıbı olarak tarihe geçtiğimi belirterek AKP hükümetinin özrünün bir anlamı olmadığını, Seyit Rıza ve diğer öncülerin mezarlarının yerleri açıklanıncaya kadar samimiyete inanmadıklarını ifade etti.

Toulouse Demokratik Alevi Derneği adına konuşan eş başkan Şevket Çiftçi ise 1938’de Dersim’de yaşananların günümüzde de devam ettirilmek istendiğini ifade ederek bugün Kürtlerin geçmişin aksine örgütlü olduğunu ve büyük bir sorumluluk yüklediğini söyledi. Çiftçi “Bugün Kobanê’de direnen Kürtler Seyit Rıza’nın ruhunu taşıyor” dedi.

Anma katliamda hayatını kaybedenler için yapılan lokma ve niyazların dağıtılmasıyla son buldu.

GIESSEN

Almanya’nın Giessen şehrindeki Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde Seyit Rıza düzenlenen bir etkinlikle anıldı. Etkinliğe katılan Seyit Rıza’nın üçüncü kuşak torunu Seyit Rıza bir konuşma yaparak Dersim isyanı öncüsünü anlattı.

Anmada bir konuşma yapan Kürt siyasetçisi Serhat Agiri yaptığı konuşmada Dersim katliamına götüren zihniyet ve anlayışın günümüzde hala hakim olduğunu, buna karşı bugün daha örgütlü bir şekilde mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı.

Anmaya Giessen ve Wetzlar Alevi Derneklerinden de katılım sağlandı. Etkinlik aşure dağıtılmasıyla sona erdi.

DORTMUND

Dortmund’de Alevi Kültür Merkezinde de Seyit Rıza ve arkadaşlarını anmak için bir etkinlik düzenlendi.

Bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan etkinliğe gazeteci yazar Halil Dalkılıç konuşmacı olarak katıldı. Dalkılıç, Türk devletinin Dersim’de gerçekleştirdiği katliamın Türk devletinin asimilasyon politikalarının ne kadar tehlikeli olduğunu ortaya koyduğunu ifade ederek Kürt kızılbaş inancının yok edilmek istendiğini kaydetti. Dalkılıç buna karşı Kürt Alevilerinin kendi değerleri ve inançlarına daha fazla sahip çıkması gerektiğini vurguladı.

Dalkılıç’ın ardından Pir Bülent Aldede de bir konuşma yaptı. Kerbela’dan bu yana Alevilerin katliamlarla karşı karşıya olduğunu ifade eden Aldede, Kobanê’nin bu katliamların günümüze izdüşümü olduğunu ifade etti.

Etkinlik aşure dağıtımıyla sona erdi.

LEVERKUSEN

Almanya’nın Leverkusen kentinde Seyid Rıza ve arkadaşlarının idam edilişlerinin 77’inci yıldönümü nedeniyle bir panel organize edildi. Demokratik Alevi Federasyonun (FEDA) organize ettiği panele çok sayıda Kürdistanlı katıldı.

FEDA merkez binasında yapılan panele araştırmacı yazar Erdoğan Yalgin ve FEDA adına Ali Sürmeli birer konuşma yaptı.

Yalgın, Dersim’de gerçekleştirilen katliamın bir grup, bir şahıs ya da aşirete yönelik bir saldırı olmadığını vurgulayarak Kürt Alevilerin bir soykırımla yok edilmek istendiğini kaydetti. Yalgın buna karşı direniş ruhunun bugün Dersim dağlarında halen sürdürüldüğünü belirtti.

FEDA adına konuşan Ali Sürmeli ise “Dersim neyse Şengal ve Kobani de odur bizim için” diyerek konuşmasına başladı. Kürtlerin geçmişlerinden ders çıkararak geleceklerini inşa etmesi gerektiğini ifade eden Sürmeli, bu şekilde daha güçlü bir direniş bilincinin ortaya çıkacağını anlattı.

Yapılan konuşmaların ardından Dersim katliamını anlatan bir sinevizyon gösterimi yapıldı, salonda bulunan herkes katliam görüntüleri karşısında duygulu anlar yaşadı.

Panel “şehid namırın” sloganıyla son buldu

BREGENZ

Avusturya’nın Bregenz şehrinde ise Demokratik Kürt Toplum Merkezinde Seyit Rıza ve arkadaşları için bir anma etkinliği düzenlendi.

Çok sayıda kişinin katıldığı etkinlikte yapılan konuşmalarda Seyit Rıza ve arkadaşlarının anılarına sahip çıkmanın bugün mücadeleye daha örgütlü şekilde katılmaktan geçtiği ifade edilerek Türk devletinin halen Kürt halkı üzerinde Dersim’de 1938’de uygulanan politikaları sürdürdüğü belirtildi.

Etkinlik “şehit namırın” sloganlarıyla son buldu.

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

Munzur’un Dünya Mirası Listesi’ne alınması için başvuru
Dersim Barosu, Munzur Vadisi’nin “Dünya Mirası listesi”ne alınması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuruda bulunulduğunu açıkladı.
Kenanoğlu “Dersim halkının iradesine el konuldu”
Hubyar Sultan Ocağı mensubu ve HDP 25. dönem milletvekili olan Ali Kenanoğlu Evrensel gazetesindeki köşesinde Dersim belediyesine atanan Kayyım  konusunu...
Her sabahın bir sahibi vardır!
Son yıllarda “Eyy” diye başlayan söylemlere alıştırılıyor kulaklarımız. Eskiden “Eyy” diyenler ayıplanır, insanlara insan gibi üslupla hitap etmesi önerilirdi. Okulsuz,...
Fuzûlî’nin ‘Kürtçe’ şiirleri
Fuzûlî'nin Kürtçe şiirleri gün yüzüne çıkarıldı. Kayıp şiirler, şair Selim Temo tarafından latin alfabesine çevrildi.
Yangın Ülkesinin Çocukları
Yangınlar ülkesinin yanan çocuklarıyız. Ateş sadece düştüğü yeri mi yakmalı? O hepimizi yakıyor. Sustukça daha çok yanıyoruz. Tek tek ya...
Suruç Katliamının 500. günü, dosya hâlâ gizli
Urfa Suruç’ta IŞİD tarafından yapılan ve 33 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan canlı bomba saldırısının 500. günü.
Müslüm Doğan “Yeni devlet modelinde Alevilere yer yok”
AKP ve MHP’nin anayasa görüşmeleri sürerken, kamuoyunun ve siyasilerin tepkileri devam ediyor. HDP’nin Alevi vekillerinden İzmir Milletvekili Müslüm Doğan PİRHA’ya...
Öğrenciler, CNN Türk Genel Müdürü Aktaş’ı protesto etti
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde "Medya ve 15 Temmuz" başlıklı bir panele gelen CNN Türk Genel Müdürü Erdoğan Aktaş fakülte öğrencileri...
Çanakkale halkı: Fıtrat değil, denetimsizlik
Çanakkale Emek ve Demokrasi Güçleri, Adana Aladağ'da ihmaller sonucu çıkan yangında 11'i çocuk 12 kişinin hayatını kaybetmesini protesto etti.
Aleviler: Aladağ Madımaktır
Diren Keser – Mersin – 30.11.2016 Türkiye yine bir çocuk katliamıyla karşı karşıya. Adananın Aladağ ilçesinde bulunan ve 34 öğrencinin...
HALEP’TE DENKLEMİ DEĞİŞTİREN HAMLE
Halep’te savaşın denklemini değiştirecek hamleler peş peşe geldi. Suriye rejimi, 2012’den beri silahlı grupların denetimindeki 12 bölgeyi ele geçirdi. Halkın...
‘Zaman aşımı’ kararına itiraz
İHD Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon ve kayıp Yakınları, 1995’te gözaltında katledilen Hasan Ocak davasına ilişkin verilen zaman aşımı kararını protesto...
Alevilere yasaklanan siyaset ve hakem olayı
Örgütlü kurumlar çerçevesinde biraraya gelen Aleviler, kendilerini aktif siyasetten hep uzak tutuyorlar. Bazı kurum yöneticileri ve ihtiyar heyeti konumundakiler, siyasi...
Edirne’ye bağlama yağdı
Selahattin Demirtaş’ın avukatıyla yaptığı görüşmede ilk talebi olan bağlamanın kendisine ulaşıp ulaşmadığını sorulan Başak Demirtaş, talebin yerine geldiğini belirterek, “İlk...
Belgeleriyle MİT’in Avrupa’daki Suikast Planları!
 “Yüksel Koç protesto mitinginde, Remzi Kartal ise uzun yürüyüşte öldürebiliriz”
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ