$ DOLAR → Alış: 3,50 / Satış: 3,52
€ EURO → Alış: 3,73 / Satış: 3,75

FEDA Kongresi, birikimli ve deneyimli kadrosu ile Aleviliğin hizmetindedir

FEDA Kongresi, birikimli ve deneyimli kadrosu ile Aleviliğin hizmetindedir
  • 14.05.2013
  • 447 kez okundu

feda-kongresiCan KASAPOĞLU

Yaklaşık 300 km bir yol katedeceğimizden ve ötürü sabahın erken saatlerinde ‘Bism-i Şah’ diyerek yola çıktık.. Yol boyunca güncel, aktüel siyasal gelişmeleri, Alevilerin durumu ve Dersim eksenli tartışmaları konuştuk..

Kongrenin yapılacağı salona geldiğimizde ise çok daha uzak bölgelerden ve çok daha erken saatlerde yollara düşerek Alevilerin buluşması’na gelen dostlar ile karşılaştık..

Yüzlerindeki yol yorgunluğu gitmiş ve yerini, birazdan başlaması düşünülen ‘Demokratik Aleviler Federasyonu’ (FEDA) 5. Olağan Kongresi heyecanına bırakmıştı..

Kimisi ile 20 yıldır görüş(e)mediğim çok değerli can’lar ve kimi ile ise zaman zaman görüşüp-tartıştığım, bir çok Alevi dostum ile ‘Niyaz’laşıp, helalleşme fırsatı buldum.. Kongreye yeni katılan delegelerin yüzündeki heyecan, ‘eski tüfek’ delegelerin ‘yeniden yapılanma’ heyecanı ile buluştuğu kongre salonunda herkes kendi aralarında üçer-beşer kişilik gruplar halinde yoğun bir sohbet ve ‘ne var ne yok?’ türünden bir tartışma içine girmiş idi..

Çok sayıda ve yeteri kadar delegenin bir araya geldiği, ezici çoğunluğunu ise Kürt Alevilerinin oluşturduğu kongre bileşenleri, son süreçte yaşanan gelişmeleri, 50 bin insanın yaşamına mal olan 30 yıllık savaşın, Abdullah Öcalan’ın şahsında Kürt özgürlük mücadelesin geldiği aşamayı vb konuları değerlendiriyordu..

Kongre hazırlık komitesi veya FEDA bir önceki dönem yönetimi ise döneme ilişkin salonun içini çeşitli pankart, poster vb donanımlarla kongreye hazır hale getirmiş ve Dersim’in Piri Seyit Rıza başta olmak üzere yine Koçgiri ve Dersim’de muhteşem bir direniş gösteren Ali Şer-Zarife ikilisinin büyük posterleri ile süslenmişti..

Pariste katledilen Dersim’in yiğit ve asi kızı Sakine Cansız, Nurhakların gülü Fidan Doğan ve Torosların yıldızı Lale Şaylemez’de anlamlı ve gülümseyen bakışları ile Alevilerin tartışmalarını izliyordu adeta..

Kongrenin açılışından tutalım, sonraki saatlerde sürüdrülen tartışmalarda eleştiren, çözüm önerileri sunan, bir önceki yetmezlikleri aşan bir konuma gelinmiş olduğu her halinden belli olan deneyimli ile deneyimsiz ancak heyecanlı, hizmet etmek isteyen bir iradenin ortaya çıktığından bahsetmek hiçte abartı olmasa gerek.. ‘Aleviler kaygılı, endişeli vb’ söylemlerin tersine kongre bileşenleri, delegeler ve tartışmalarda ortaya çıkan sonuç, Alevilerin bu sürecin dışında ve peşinden sürüklenen bir konumda değil , tam tersine bizzat içinde yer almaları ve demokratikleşme sürecine dahil olmaları ön plana çıkıyordu..

Demokratik siyaset, siyasallaşma ve yeni anayasa tartışmalarında Aleviler nerede duruyor sorusunun cevaplarının giderek netleştiği Alevilerin buluşması ve FEDA Kongresi, diaporada yaşayan Alevilerin sorunlarının ve çözüm önerilerin tartışıldığı, buna ilişkin örgütlenmelerin ve iradenin ortaya çıktığı ve ‘er meydanı, kızılbaş meydanı’ havasına bürünmüştü. İnanç ve yaşam felsefesindeki sevgi, barış ve hümanızma ile dolu olan Aleviler, bu buluşma ile bir kez daha inkarın, reddin ve her türden gericiliğin önüne geçmeye hazır olduğunu vurguluyordu..

Sadece Kürt Alevisi değil, Türkmen Alevilerin’de sorunlarının tartışıldığı kongrenin, geleceğe umutla baktığı, silahların sustuğu, müzakerelerin, barışın ve kardeşliğin yanı sıra inançlarında özgürleştiği bir ülke özlemi göze çarpıyordu..

Kongrenin bir başka önemli yanı ise son süreçte yaşananların, Alevileri kaygıya değil, tam tersine bir coşku içinde sürece sahiplenme ve koşulların her zamankinden daha fazla uygun olduğu ortaya çıktığı gözleniyordu..

Aslına bakıldığında son süreçte yaşananların, gerillanın ‘sınır dışına çekilmesi vb’ durumlar Alevilerin ve Alevi hareketinin, örgütlenmelerinin bu süreçte çalışmalarını, hak taleplerini bir adım daha ileriye götürmek, sonuç almak çok daha fazla ancak dahada rahat bir ortamda çaba sarf etmelerininde önünü açıyordu..

FEDA 5.Olağan Kongresi ve bileşenleri ise bu fotoğrafı çok net görüyordu.. Şimdi yapılması gereken ise bu fotoğrafa uygun bir kadro-yönetimi ile sürece dahi olmaktan geçiyordu..

Başta Almanya olmak üzere Avrupa’da yaşayan Alevilerin çatı örgütü konumundaki Demokratik Aleviler Federasyonu’nun (FEDA) ise Alevilerin temel sorunları, hak talepleri ve çözüm önerileri konusunda yeteri kadar birikime ve deneyime sahip kadroları zaten var idi..

Alevileri, ülkesi ile, ocakları, kutsal toprakları, Pirleri ve değerleri ile buluşturmanın bir vesilesi olacağına inandığım Alevilerin bu buluşması her yöneyyle çok önemli ve tarihsel bir öneme sahiptir..

Şimdi mesele, bu buşmayı gerçekleştirecek , bu birikimli ve deneyimli Alevileri, ‘Aleviliğin’ hizmetine sunmaktı.. Yapılacak seçimlerde ve planlamasında tüm bunları göreceğiz..

Gelsenkirchen

Etiketler: / /

Munzur’un Dünya Mirası Listesi’ne alınması için başvuru
Dersim Barosu, Munzur Vadisi’nin “Dünya Mirası listesi”ne alınması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuruda bulunulduğunu açıkladı.
Kenanoğlu “Dersim halkının iradesine el konuldu”
Hubyar Sultan Ocağı mensubu ve HDP 25. dönem milletvekili olan Ali Kenanoğlu Evrensel gazetesindeki köşesinde Dersim belediyesine atanan Kayyım  konusunu...
Her sabahın bir sahibi vardır!
Son yıllarda “Eyy” diye başlayan söylemlere alıştırılıyor kulaklarımız. Eskiden “Eyy” diyenler ayıplanır, insanlara insan gibi üslupla hitap etmesi önerilirdi. Okulsuz,...
Fuzûlî’nin ‘Kürtçe’ şiirleri
Fuzûlî'nin Kürtçe şiirleri gün yüzüne çıkarıldı. Kayıp şiirler, şair Selim Temo tarafından latin alfabesine çevrildi.
Yangın Ülkesinin Çocukları
Yangınlar ülkesinin yanan çocuklarıyız. Ateş sadece düştüğü yeri mi yakmalı? O hepimizi yakıyor. Sustukça daha çok yanıyoruz. Tek tek ya...
Suruç Katliamının 500. günü, dosya hâlâ gizli
Urfa Suruç’ta IŞİD tarafından yapılan ve 33 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan canlı bomba saldırısının 500. günü.
Müslüm Doğan “Yeni devlet modelinde Alevilere yer yok”
AKP ve MHP’nin anayasa görüşmeleri sürerken, kamuoyunun ve siyasilerin tepkileri devam ediyor. HDP’nin Alevi vekillerinden İzmir Milletvekili Müslüm Doğan PİRHA’ya...
Öğrenciler, CNN Türk Genel Müdürü Aktaş’ı protesto etti
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde "Medya ve 15 Temmuz" başlıklı bir panele gelen CNN Türk Genel Müdürü Erdoğan Aktaş fakülte öğrencileri...
Çanakkale halkı: Fıtrat değil, denetimsizlik
Çanakkale Emek ve Demokrasi Güçleri, Adana Aladağ'da ihmaller sonucu çıkan yangında 11'i çocuk 12 kişinin hayatını kaybetmesini protesto etti.
Aleviler: Aladağ Madımaktır
Diren Keser – Mersin – 30.11.2016 Türkiye yine bir çocuk katliamıyla karşı karşıya. Adananın Aladağ ilçesinde bulunan ve 34 öğrencinin...
HALEP’TE DENKLEMİ DEĞİŞTİREN HAMLE
Halep’te savaşın denklemini değiştirecek hamleler peş peşe geldi. Suriye rejimi, 2012’den beri silahlı grupların denetimindeki 12 bölgeyi ele geçirdi. Halkın...
‘Zaman aşımı’ kararına itiraz
İHD Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon ve kayıp Yakınları, 1995’te gözaltında katledilen Hasan Ocak davasına ilişkin verilen zaman aşımı kararını protesto...
Alevilere yasaklanan siyaset ve hakem olayı
Örgütlü kurumlar çerçevesinde biraraya gelen Aleviler, kendilerini aktif siyasetten hep uzak tutuyorlar. Bazı kurum yöneticileri ve ihtiyar heyeti konumundakiler, siyasi...
Edirne’ye bağlama yağdı
Selahattin Demirtaş’ın avukatıyla yaptığı görüşmede ilk talebi olan bağlamanın kendisine ulaşıp ulaşmadığını sorulan Başak Demirtaş, talebin yerine geldiğini belirterek, “İlk...
Belgeleriyle MİT’in Avrupa’daki Suikast Planları!
 “Yüksel Koç protesto mitinginde, Remzi Kartal ise uzun yürüyüşte öldürebiliriz”
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ