$ DOLAR → Alış: 3,50 / Satış: 3,52
€ EURO → Alış: 3,73 / Satış: 3,75

Demirtaş; Alevinin vergisi ile Yavuz Sultan Selim köprüsü yapamazsınız

Demirtaş; Alevinin vergisi ile Yavuz Sultan Selim köprüsü yapamazsınız
  • 04.06.2013
  • 852 kez okundu

selahattin_demirtasGenel Başkan Selahattin Demirtaş BDP grup toplantısında Erdoğan’a ve hükümete demediğini bırakmadı. Erdoğan’ın üslübunu eleştiren Demirtaş üçüncü köprü çıkışı ile çok konuşulacağa benziyor.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Taksim’de yaşananların faturasını Erdoğan’a kesti.

‘Öfke anketle ölçülmez. Halkın duygularını anketten okuyabileceğinizi zannettiniz.’ diyen Demirtaş , ”Başbakan’ın bana oy veren yüzde 50 evde sabırsızlanıyor deyip bununla halkı tehdit etmek kelimenin tam anlamıyla faciadır. Bana oy verenleri sokağa döküp birbirinize kırdırırım demek istiyor. Bir Başbakan’ın aklından geçirmemesi gerekenler ağzından çıkmıştır.” dedi.

İktidara gelenlerin kendisinden başkasını yok saydığını söyleyen Demirtaş ayrımcılık yapılmaması gerektiğini ve ülkede yaşayan herkese eşit davranılması gerektiğini söyledi.

Üçüncü köprünün ismi hakkında sert çıkışta bulunan Demirtaş, ”Tüm direnişi yaratan şey devletin hükümetin toplumun farklılıklarını yok sayan anlayışıdır. Alevinin vergisi ile Yavuz Sultan Selim köprüsü yapamazsınız. Kendi evinin, villanın bahçesine yapabilirsin ama kamunun parasıyla ondan aldığın vergi ile Alevilere hakaret eden tutum içine giremezsin.” dedi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş grup toplantısında konuştu. İşte Demirtaş’ın konuşmasından satır başları;

İSYANIN FİTİLİNİ BAŞBAKAN ATEŞLEMİŞTİR

Türkiye’nin her yerinde direnişler devam ediyor. Başbakan orayı yıkacağız dediği anda işler değişti. O saatten beri Türkiye isyan günlerini yaşıyor. Küçük marjinal gruplar diyorlar yaa aslında tüm eylemleri yaratan kıvılcımı çakan bu ülkenin Başbakanıdır. İsyanın fitilini ateşlemiştir.

Başbakan’ın emri sonrasında ne pahasına olursa olsun polis Taksim’de işkence saatlerine başlamıştır. Polis sanki Yavuz Selim’in askerleri düşmana saldırır gibi kameralar önünde işkence faaliyetlerine başladı. Bir anda Türkiye’nin her yerinde herkes biz yıllardır bu harekete maruz kalıyoruz duygusuna katılmıştır. Başbakan’ın tutumu ile yıllardır birikmiş olan halk öfkesinin dışa vurmuştur. Bir ağaçtan şahaser yaratmak sadece marangozların işi değilmiş devrimciler de bunu yapabiliyormuş.

Hükümetin ortaya çıkan yangına körükle gitme tutumu bugün 7 gündür Türkiye’nin illerinde isyana neden olmuştur.

Hükümet gerçekleri görebilse itidalli dille halktan özür dileyerek halkın taleplerine kulak vererek meseleye yaklaşsaydı başka şeyleri konuşacaktık.

ERDOĞAN’IN HATASI VAR

Başbakan’ın bir hatası daha var. Öfke anketle ölçülmez. Halkın duygularını anketten okuyabileceğinizi zannettiniz. Bu en büyük hatadır. Hiçbir halk ankette ne kadar öfkeli olduğunu hissettirmez.

Yüzde 50’yi tatmin etme uğruna geri kalan yüzde 50’yi yok sayan anlayışla ülke yönetilemez. Türkiye’nin yüzde 50’si yönetilebilir. Yüzde 50’sine hükümetlik, başbakanlık yaptınız. Bunun da yüzde 50 olup olmadığı kesin değil.

Bu hükümetin anlamadığı gerçek budur. İktidara her gelen kendisi dışındaki herkesi yok saymaya, incitmeye gayret eden tutum içinde olmuştur.

ALEVİNİN VERGİSİ İLE YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ YAPAMAZSIN

Tüm direnişi yaratan şey devletin hükümetin toplumun farklılıklarını yok sayan anlayışıdır.

Alevinin vergisi ile Yavuz Sultan Selim köprüsü yapamazsınız. Kendi evinin, villanın bahçesine yapabilirsin ama kamunun parasıyla ondan aldığın vergi ile Alevilere hakaret eden tutum içine giremezsin.

ERDOĞAN BANA OY VERENLERİ SOKAĞA DÖKÜP BİRBİRİNE KIRDIRIRIM DİYOR

Şimdi Başbakan kritik günlerde ülkede kalıp olup bitenleri anlaması bir yana yurt dışına çıkmayı tercih etmiş ve geri kalanları tahrik etmekten geri durmamıştır. Havaalanında yine tahrik edici üslupla konuşmuştur.

Başbakan’ın bana oy veren yüzde 50 evde sabırsızlanıyor deyip bununla halkı tehdit etmek kelimenin tam anlamıyla faciadır.

Bana oy verenleri sokağa döküp birbirinize kırdırırım demek istiyor. Sana oy verdiler diye senin zabıtan, polisin mi oldu bunlar. Sabırsızlanıyormuşlar. Bu sözün derhal düzeltilmesi lazım. Bir Başbakan’ın asla aklından geçirmemesi gerekenler ağzından çıkmıştır.

HÜKÜMET ŞAPKASINI ÖNÜNE KOYMALIDIR

Biz hükümetin baskıcı tutumunun yanında olmadık bu saaten sonra da olmayız. Hükümet şapkasını önüne koyup düşünmelidir. PKK yurt dışına çıktı ve sokaktaki insanlar değişim dönüşüm talep ediyorlar. İki süreci rahatlatacak demokratik reform paketidir. Hatada ısrar daha büyük hatalara yol açar.

internethaber

Etiketler: / / / /

İzzettin Doğan’dan FETÖ itirafı: ‘Alevi imamı’ doğru, FETÖ baskı yaptı
Gülen Cemaatinin ‘Cami-Cemevi’ projesini destekleyen Cem Vakfı lideri Doğan, FETÖ’nün kamuda çalışan Alevilere baskı yaparak görevi bırakmaya zorladığını söyledi. Doğan,...
Alman hükümetinde MİT endişesi
Batı Alman Radyoları (WDR) ile Kuzey Alman Radyoları’nın (NDR) haberine göre, Alman hükümeti Türk Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) Almanya’daki faaliyetleri...
Aleviler  Tv10 için yine Galatasaray meydanındaydı
TV10’un OHAL sonrası Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılmasının ardından yeniden açılması talebiyle çalışanların başlattığı eylem 9. Haftada devam etti.
Munzur’un Dünya Mirası Listesi’ne alınması için başvuru
Dersim Barosu, Munzur Vadisi’nin “Dünya Mirası listesi”ne alınması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuruda bulunulduğunu açıkladı.
Kenanoğlu “Dersim halkının iradesine el konuldu”
Hubyar Sultan Ocağı mensubu ve HDP 25. dönem milletvekili olan Ali Kenanoğlu Evrensel gazetesindeki köşesinde Dersim belediyesine atanan Kayyım  konusunu...
Her sabahın bir sahibi vardır!
Son yıllarda “Eyy” diye başlayan söylemlere alıştırılıyor kulaklarımız. Eskiden “Eyy” diyenler ayıplanır, insanlara insan gibi üslupla hitap etmesi önerilirdi. Okulsuz,...
Fuzûlî’nin ‘Kürtçe’ şiirleri
Fuzûlî'nin Kürtçe şiirleri gün yüzüne çıkarıldı. Kayıp şiirler, şair Selim Temo tarafından latin alfabesine çevrildi.
Yangın Ülkesinin Çocukları
Yangınlar ülkesinin yanan çocuklarıyız. Ateş sadece düştüğü yeri mi yakmalı? O hepimizi yakıyor. Sustukça daha çok yanıyoruz. Tek tek ya...
Suruç Katliamının 500. günü, dosya hâlâ gizli
Urfa Suruç’ta IŞİD tarafından yapılan ve 33 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan canlı bomba saldırısının 500. günü.
Müslüm Doğan “Yeni devlet modelinde Alevilere yer yok”
AKP ve MHP’nin anayasa görüşmeleri sürerken, kamuoyunun ve siyasilerin tepkileri devam ediyor. HDP’nin Alevi vekillerinden İzmir Milletvekili Müslüm Doğan PİRHA’ya...
Öğrenciler, CNN Türk Genel Müdürü Aktaş’ı protesto etti
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde "Medya ve 15 Temmuz" başlıklı bir panele gelen CNN Türk Genel Müdürü Erdoğan Aktaş fakülte öğrencileri...
Çanakkale halkı: Fıtrat değil, denetimsizlik
Çanakkale Emek ve Demokrasi Güçleri, Adana Aladağ'da ihmaller sonucu çıkan yangında 11'i çocuk 12 kişinin hayatını kaybetmesini protesto etti.
Aleviler: Aladağ Madımaktır
Diren Keser – Mersin – 30.11.2016 Türkiye yine bir çocuk katliamıyla karşı karşıya. Adananın Aladağ ilçesinde bulunan ve 34 öğrencinin...
HALEP’TE DENKLEMİ DEĞİŞTİREN HAMLE
Halep’te savaşın denklemini değiştirecek hamleler peş peşe geldi. Suriye rejimi, 2012’den beri silahlı grupların denetimindeki 12 bölgeyi ele geçirdi. Halkın...
‘Zaman aşımı’ kararına itiraz
İHD Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon ve kayıp Yakınları, 1995’te gözaltında katledilen Hasan Ocak davasına ilişkin verilen zaman aşımı kararını protesto...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ