$ DOLAR → Alış: 3,50 / Satış: 3,52
€ EURO → Alış: 3,73 / Satış: 3,75

Barışın, adaletin, özgürlüklerin yanında yer alacağız

Barışın, adaletin, özgürlüklerin yanında yer alacağız
  • 25.04.2016
  • 1.253 kez okundu

PSAKD 14. Olağan Genel Kurulu’nda yeniden Gani Kaplan başkan seçildi. Kaplan ilk kez kurul sonrası alevinet.com’a konuştu. Kaplan, “Barışın, adaletin, özgürlüklerin yanında yer alacağız” dedi. 

 

gani kaplannn

GÜLŞEN İŞERİ/alevinet.com

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği 14. Olağan Genel Kurulu’nun geçtiğimiz hafta sonu (23-24 Nisan) gerçekleştirdi. Kurul ve PSAKD delegeleri Gani Kaplan’la yola devam kararı aldı.

Bu kararın ardından  ilk kez alevinet.com’un sorularını yanıtlayan Gani Kaplan’la bir araya geeldik. Kaplan, bundan sonra neler yapacaklarını, dernek olarak hangi sorunlarını önlerini koyacaklarını anlatırken herkesi iktidarla mücadeleye ve 1 Mayıs’a alanlara çağırdı…

 

14. Genel Kurulunuz yine yola sizinle devam kararı aldı… Nasıl değerlendiriyorsunuz?

Evet 14.olağan genel kurulumuzda delegasyon bizi tercih etti. Büyük bir olgunluk içinde geçen ve önemli kararların alındığı bu genel kurulda bizim tercih edilmemiz bizi onure etmiştir. Ancak aynı zamanda büyük görev ve sorumluluk yüklemiştir. İşimizin zorluğunun farkındayız ama bütün zorlukları aşacak birikime ve güvenlik de sahibiz. Bizi destekleyen, oy veren vermeyen bütün canlara teşekkür ediyoruz. Diğer aday arkadaşları da kutluyor ve birlikte çalışacağımıza inanıyoruz.
-Zor bir dönemden geçiyoruz, bu sürece PSAKD nasıl bakıyor ve neler yapacak?

Evet zor bir süreçten geçiyoruz. Sadece biz değil, bütün muhalif kesimler zor bir süreçten geçiyor. Bu süreci tek başımıza atlatamıyacağımızın farkındayız. PSAKD olarak bütün ezilenlerle birlikte bir mücadele programı oluşturmamız ve bu ceberrut iktidarla mücadele etmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Önümüzdeki süreçte Pir Sultan Abdal örgütlülüğü olarak bize düşen görevi yerine getirmek için üzerimize düşenden fazlasını yapmaya kararlıyız.tüm Alevi halkımızın bizden beklentisini karşılayacak ciddi bir süreci başlatacak ve Alevi hareketini ayağa kaldıracak yeni bir örgütlenme dönemi oluşturacağız. Bütün bunları tabanımızın gücüne inanarak başaracağız….

-Önünüze koyduğunuz planlarınız var mı peki?

Yeni bir örgütlenme hamlesi yapmayı planlıyoruz. Alevi örgütleri ile ilişkileri güçlendirecek ve güçlü bir ABF örgütlülüğünün oluşmasına katkı sunacağız. Dağınık halde olan örgütlülüğü toparlamayı ve mücadeleye çevirmeyi planlıyoruz. En kısa sürede bir tüzük kurultayı yapıp günümüzün ihtiyaçlarına yanıt verecek hale getireceğiz. Diğer demokrasi ve emek güçleri ile ilişkileri güçlü kılacak bir sekreterya oluşturacağız.
-PSAKD olarak  hak ihlallerine karşı neler yapmayı planlıyorsunuz*

PSAKD Alevilerin onurlu ve direngen tarihinin mirasına sahiptir. Tarihimizden aldığımız bilinç ve güçle bütün saldırılara ve Hak ihlallerine karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.

Sadece Alevilere yönelik değil bütün mazlumlara yönelik hak ihlallerinin karşısında olacağız. Barışın, adaletin, özgürlüklerin yanında yer alacağız.  Laik, demokratik bir ülkede herkesin özgürce bir arada yaşamını savunacağız.
-Son zamanlarda Aleviler gündemde… Cemevlerinin statüsü, Alevi köylerine yapılan kamplar vs…. Tüm bunlarla ilgili neler düşünüyorsunuz? 

Alevilere yönelik projeler devam ediyor. Bu projeler Alevileri asimile etmeyi hedefleyen ve köklerinden koparmayı hedefleyen projelerdir. Bu politikaların devamında yeni katliam planları hazırlanmakta imha ve inkar politikalarında ısrar edilmektedir. Aleviler yerlerinden yuvalarından edilmek istenmektedir. Mülteci kamplarından murat edilen budur. Biz PSAKD olarak bunun farkındayız ve kesinlikle direneceğiz. Bizi yok etmeyi beceremezler.
Cemevlerinin statüsü, dedelere maaş, diyabette pay meselesinde bu güne kadar sürdürdüğümüz politikanın arkasındayız. İlkelerimizden ve taleplerimizden vazgeçmedik.
Diyanet lav edilmeli, zorunlu din dersleri mutlaka kaldırılmalıdır. Laik ve bilimsel eğitim programı hazırlanmalı ve gerici dinsel eğitim terkedilmelidir.
Kürt halkına yönelik sürdürülen savaş ve çatışmayı esas alan siyaset terk edilmeli ve derhal barış ortamı sağlanmalıdır.

-Önümüzde 1 Mayıs var… Neler düşünüyorsunuz, katılacak mısınız?

1 Mayıs işçinin emekçinin bayramıdır. Biz dernek olarak inancımız ve felsefemiz gereği ezilen halkların ve sınıfların saflarında yer alırız. Bundan dolayı da 1 Mayıs’ta alanlarda olacağız ve  taleplerimizi haykıracağız. Bütün canları da 1 Mayıs’ta alanlarda olmaya davet ediyoruz.

Ağacın kurdu içindedir. Aleviler onurlu bir mücadele tarihine sahip olmakla beraber ihanetler konusunda da deneyimlidir.
Bizler işbirlikçi kurumlarla mücadele edeceğiz ama etki altına aldıkları Alevi canlara da sahip çıkacak ve ikna edeceğiz. Asimilasyon un her türlü süne karşı mücadele etmeyi sürdüreceğiz.

– Alevilerin asimile sürecini ve bazı Alevi kurumlarının iktidardan yakın olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Son olarak şunu söylemek istiyorum. Bütün bu mücadele sürecini sürdürmemiz için hepimize önemli görevler düşmektedir. Herkesi sorumlu davranmaya, onuruna sahip çıkmaya davet ediyorum.

Etiketler: / /

Munzur’un Dünya Mirası Listesi’ne alınması için başvuru
Dersim Barosu, Munzur Vadisi’nin “Dünya Mirası listesi”ne alınması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuruda bulunulduğunu açıkladı.
Kenanoğlu “Dersim halkının iradesine el konuldu”
Hubyar Sultan Ocağı mensubu ve HDP 25. dönem milletvekili olan Ali Kenanoğlu Evrensel gazetesindeki köşesinde Dersim belediyesine atanan Kayyım  konusunu...
Her sabahın bir sahibi vardır!
Son yıllarda “Eyy” diye başlayan söylemlere alıştırılıyor kulaklarımız. Eskiden “Eyy” diyenler ayıplanır, insanlara insan gibi üslupla hitap etmesi önerilirdi. Okulsuz,...
Fuzûlî’nin ‘Kürtçe’ şiirleri
Fuzûlî'nin Kürtçe şiirleri gün yüzüne çıkarıldı. Kayıp şiirler, şair Selim Temo tarafından latin alfabesine çevrildi.
Yangın Ülkesinin Çocukları
Yangınlar ülkesinin yanan çocuklarıyız. Ateş sadece düştüğü yeri mi yakmalı? O hepimizi yakıyor. Sustukça daha çok yanıyoruz. Tek tek ya...
Suruç Katliamının 500. günü, dosya hâlâ gizli
Urfa Suruç’ta IŞİD tarafından yapılan ve 33 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan canlı bomba saldırısının 500. günü.
Müslüm Doğan “Yeni devlet modelinde Alevilere yer yok”
AKP ve MHP’nin anayasa görüşmeleri sürerken, kamuoyunun ve siyasilerin tepkileri devam ediyor. HDP’nin Alevi vekillerinden İzmir Milletvekili Müslüm Doğan PİRHA’ya...
Öğrenciler, CNN Türk Genel Müdürü Aktaş’ı protesto etti
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde "Medya ve 15 Temmuz" başlıklı bir panele gelen CNN Türk Genel Müdürü Erdoğan Aktaş fakülte öğrencileri...
Çanakkale halkı: Fıtrat değil, denetimsizlik
Çanakkale Emek ve Demokrasi Güçleri, Adana Aladağ'da ihmaller sonucu çıkan yangında 11'i çocuk 12 kişinin hayatını kaybetmesini protesto etti.
Aleviler: Aladağ Madımaktır
Diren Keser – Mersin – 30.11.2016 Türkiye yine bir çocuk katliamıyla karşı karşıya. Adananın Aladağ ilçesinde bulunan ve 34 öğrencinin...
HALEP’TE DENKLEMİ DEĞİŞTİREN HAMLE
Halep’te savaşın denklemini değiştirecek hamleler peş peşe geldi. Suriye rejimi, 2012’den beri silahlı grupların denetimindeki 12 bölgeyi ele geçirdi. Halkın...
‘Zaman aşımı’ kararına itiraz
İHD Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon ve kayıp Yakınları, 1995’te gözaltında katledilen Hasan Ocak davasına ilişkin verilen zaman aşımı kararını protesto...
Alevilere yasaklanan siyaset ve hakem olayı
Örgütlü kurumlar çerçevesinde biraraya gelen Aleviler, kendilerini aktif siyasetten hep uzak tutuyorlar. Bazı kurum yöneticileri ve ihtiyar heyeti konumundakiler, siyasi...
Edirne’ye bağlama yağdı
Selahattin Demirtaş’ın avukatıyla yaptığı görüşmede ilk talebi olan bağlamanın kendisine ulaşıp ulaşmadığını sorulan Başak Demirtaş, talebin yerine geldiğini belirterek, “İlk...
Belgeleriyle MİT’in Avrupa’daki Suikast Planları!
 “Yüksel Koç protesto mitinginde, Remzi Kartal ise uzun yürüyüşte öldürebiliriz”
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ