$ DOLAR → Alış: 3,50 / Satış: 3,52
€ EURO → Alış: 3,73 / Satış: 3,75

AİHM, 1 Mayıs’taki Polis Şiddetini Mahkum Etti

AİHM, 1 Mayıs’taki Polis Şiddetini Mahkum Etti
  • 25.05.2016
  • 310 kez okundu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 1 Mayıs 2008’de Taksim maydanındaki polis şiddetiyle ilgili başvuruyu bugün karara bağladı. Türkiye suçlu bulundu ve 20 başvurucuya tazminat ödemeye mahkum oldu.
Türkiye ayrıca bugün Yehova Şahitlerinden iki başvurucubub şikayetiyle, din, inanç ve vicdan özgürlüğünü ihlalden de tazminata mahkum oldu.
Bugünkü üçüncü mahkumiyet de Diyarbakır’da gözaltında avukat bulundurulmasına izin verilmeyen Abdulgafur Batmaz’ın başvurusu sonucu gerçekleşti. Türkiye bu davada da adil yargılanma hakkından mahkum oldu.
1 Mayıs’ta polis şiddeti
Polis şiddetiyle ilgili başvurucular arasında dönemin Türk Tabipler Birliği (TTB) Başkanı Gençay Gürsoy ile Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) o dönemki başkanı Süleyman Çelebi de var.
Kararda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 11. maddesinde düzenlenen toplantı ve örgütlenme özgürlüğünün ihlal edildiği ifade edildi.
Ayrıca, başvuruculardan Yaşar Yaradılmış ve Rahmi Yılmaz’ın maruz kaldığı polis şiddetinin etkin şekilde soruşturulmamasıyla da AİHS’nin işkence ve kötü muamele yasağının düzenlendiği 3. maddesinin ihlal edildiğine hükmedildi.
Mahkeme Yaradılmış ve Yılmaz’a 10’ar bin Euro, aralarında Türk Tabipler Birliği ve İstanbul Tabip odasının ve o dönemki başkanlarının da olduğu diğer 18 başvurucuya da 7 bin 500’er Euro tazminat ödenecek.
AİHM, kararında, “polisin aşırı şiddet kullanarak göstericilerin barışçıl toplanma haklarına engel olduğunu” belirtti.

Dini özgürlüklerin ihlali
AİHM bugün Türkiye’yi ikinci bir davadan da mahkum etti.
Mersin’deki Yehova Şahitleri’nden Hüseyin Sami Gül ve Levent Sarkut’un başvurusunu değerlendiren mahkeme, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin düşünce, vicdan ve din özgürlüğünün düzenlendiği 9. maddesinin ihlal edildiğine karar verdi.
Gül ve Sarkut, Mersin ve İzmir’de dini ayinleri için kendilerine mekan verilmediği için iç hukuk yollarının tükenmesinin ardından AİHM’ne başvurmuştu.
İki başvurucuya toplam 6 bin Euro madid ve manevi tazminat ödenecek.

Gözaltında işkence ve kötü muamele
Başvurusunu yaptığı dönemde Diyarbakır Cezaevinde bulunan Abdulgafur Batmaz, 12 Eylül 1994’te Hizbullah örgütü üyeliği şüphesiyle gözaltına alındı.

12 gün sonra polise verdiği ifadede yanında avukat bulundurmasına izin verilmedi. 4 Ekim 1994’te çıkarıldığı Diyarbakır Güvenlik Mahkemesinde hakkındaki suçlamaları ve polisin aldığı ifadesini reddetti, ifadesinin baskı altında alındığını söyledi.

Batmaz gözaltında işkence gördüğü gerekçesiyle şikayetçi oldu ancak şikayeti sonuçlanmadı, AİHM’e başvurdu. AİHM, Türkiye’yi, AİHS’nin 6. maddesindeki adil yargılanma hakkının ihlalinden mahkum etti.
Batmaz’a 2 bin 500 Euro manevi tazminat ödenecek. (AS)

Etiketler: / / / /

İzzettin Doğan’dan FETÖ itirafı: ‘Alevi imamı’ doğru, FETÖ baskı yaptı
Gülen Cemaatinin ‘Cami-Cemevi’ projesini destekleyen Cem Vakfı lideri Doğan, FETÖ’nün kamuda çalışan Alevilere baskı yaparak görevi bırakmaya zorladığını söyledi. Doğan,...
Alman hükümetinde MİT endişesi
Batı Alman Radyoları (WDR) ile Kuzey Alman Radyoları’nın (NDR) haberine göre, Alman hükümeti Türk Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) Almanya’daki faaliyetleri...
Aleviler  Tv10 için yine Galatasaray meydanındaydı
TV10’un OHAL sonrası Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılmasının ardından yeniden açılması talebiyle çalışanların başlattığı eylem 9. Haftada devam etti.
Munzur’un Dünya Mirası Listesi’ne alınması için başvuru
Dersim Barosu, Munzur Vadisi’nin “Dünya Mirası listesi”ne alınması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuruda bulunulduğunu açıkladı.
Kenanoğlu “Dersim halkının iradesine el konuldu”
Hubyar Sultan Ocağı mensubu ve HDP 25. dönem milletvekili olan Ali Kenanoğlu Evrensel gazetesindeki köşesinde Dersim belediyesine atanan Kayyım  konusunu...
Her sabahın bir sahibi vardır!
Son yıllarda “Eyy” diye başlayan söylemlere alıştırılıyor kulaklarımız. Eskiden “Eyy” diyenler ayıplanır, insanlara insan gibi üslupla hitap etmesi önerilirdi. Okulsuz,...
Fuzûlî’nin ‘Kürtçe’ şiirleri
Fuzûlî'nin Kürtçe şiirleri gün yüzüne çıkarıldı. Kayıp şiirler, şair Selim Temo tarafından latin alfabesine çevrildi.
Yangın Ülkesinin Çocukları
Yangınlar ülkesinin yanan çocuklarıyız. Ateş sadece düştüğü yeri mi yakmalı? O hepimizi yakıyor. Sustukça daha çok yanıyoruz. Tek tek ya...
Suruç Katliamının 500. günü, dosya hâlâ gizli
Urfa Suruç’ta IŞİD tarafından yapılan ve 33 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan canlı bomba saldırısının 500. günü.
Müslüm Doğan “Yeni devlet modelinde Alevilere yer yok”
AKP ve MHP’nin anayasa görüşmeleri sürerken, kamuoyunun ve siyasilerin tepkileri devam ediyor. HDP’nin Alevi vekillerinden İzmir Milletvekili Müslüm Doğan PİRHA’ya...
Öğrenciler, CNN Türk Genel Müdürü Aktaş’ı protesto etti
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde "Medya ve 15 Temmuz" başlıklı bir panele gelen CNN Türk Genel Müdürü Erdoğan Aktaş fakülte öğrencileri...
Çanakkale halkı: Fıtrat değil, denetimsizlik
Çanakkale Emek ve Demokrasi Güçleri, Adana Aladağ'da ihmaller sonucu çıkan yangında 11'i çocuk 12 kişinin hayatını kaybetmesini protesto etti.
Aleviler: Aladağ Madımaktır
Diren Keser – Mersin – 30.11.2016 Türkiye yine bir çocuk katliamıyla karşı karşıya. Adananın Aladağ ilçesinde bulunan ve 34 öğrencinin...
HALEP’TE DENKLEMİ DEĞİŞTİREN HAMLE
Halep’te savaşın denklemini değiştirecek hamleler peş peşe geldi. Suriye rejimi, 2012’den beri silahlı grupların denetimindeki 12 bölgeyi ele geçirdi. Halkın...
‘Zaman aşımı’ kararına itiraz
İHD Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon ve kayıp Yakınları, 1995’te gözaltında katledilen Hasan Ocak davasına ilişkin verilen zaman aşımı kararını protesto...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ