$ DOLAR → Alış: 3,50 / Satış: 3,52
€ EURO → Alış: 3,73 / Satış: 3,75

AABK: HDP’ye destek verelim, sivil darbeye engel olalım

AABK: HDP’ye destek verelim, sivil darbeye engel olalım
  • 23.09.2015
  • 168 kez okundu

Almanya’daki en büyük Alevi örgütü olan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) bir açıklama yayınlayarak 1 Kasım seçimlerinde HDP’ye destek çağrısında bulundu.

AABK, 7 Haziran seçimlerinde Alevilerin mevcut taleplerini ‘noktasına, virgülüne dokunmadan kabul eden ve parti programına koyan’ HDP’yi 1 Kasım seçimlerinde de destekleye devam edeceklerini bildirdi.

AABK’nin ‘1 Kasım’da Saltanatı Yıkalım’ başlığıyla yayınladığı basın açıklaması şöyle:

Parlamenter sistemi yıkmak ve meşru olmayan Başkanlık sistemiyle sultanlığını ilan etmek uğruna 7 Haziran seçimlerinde 400 milletvekili isteyen Erdoğan, bunu başaramayınca o çılgın projesini devreye soktu.

Saltanatını engelleyen kim varsa, kim muhalefet yapıyorsa, kim karşı çıkıyorsa yok etmek için devletin tüm imkanlarını seferber etti. 7 Haziran’da emellerine ulaşamayan diktatör mazlum halklara karşı savaş ilan etti. Bu savaş birçok masum insanın, çocuk, kadın, yaşlıların katledilmesine kadar vardı. İşte bu bir diktatörün, kendi çıkarlarını koruyabilmesi için yapabileceği en çılgın projesi oldu.  Diktatör durdurulamazsa daha büyük felaketlerle, acılarla karşı karşıya gelineceği çok aşikârdır.

7 Haziran seçimlerinde, “seni başkan yaptırmayacağız” diyen başta Kürtler olmak üzere, Alevilere, Sosyalistlere, tüm masum ve mazlum halklara yönelik diktatör ne yapması gerekiyorsa onu yapmaya başladı. Haksız tutuklanmalar, gözaltına alınmalar, basına yapılan baskın, işverenlere yönelik tehdit ve şantajlar, sivil toplum kuruluşlarını ve yöneticilerini hedef göstererek baskı altına almak adına her türlü işkence, Saray tarafından uzaktan kumandayla yönlendirilen hükümsüz bir hükümet tarafından bizzat acımasızca uygulanmaya başlandı.

13 yıldır durmadan, usanmadan, bıkmadan Erdoğan ve AKP’ye güvenilmemesi, çok dikkatli olunması gerektiğini her fırsatta, her platformda dile getiren Avrupa Alevi Hareketi, 7 Haziran seçimlerinde AKP’nin tek başına iktidar olmasını engelleyecek en doğru ve en gerçekçi yol ve yöntemin 4. bir partinin %10 barajını aşarak meclise girmesiyle mümkün olacağı gerçeğinden yola çıkarak, HDP ile stratejik işbirliği yapma kararı aldı. Alevilerle birlikte birçok toplumsal dinamik HDP’nin barajı aşabilmesi ve ilkesel bir düzlem yakalanabilmesi için tüm gücüyle destek verdi. HDP’nin barajı aşmasıyla meclis 4 partili bir döneme girmiş oldu. Bu sonuç AKP’nin tek başına iktidar olmasını engelleyen tek güç olmuştur.

Erdoğan’ı çıldırtan da budur. Bu sonuçtan dolayı silahların sustuğu bir süreci buzdolabına kaldırarak, yine kirli savaşı başlattı. Bu nedenden dolayı birçok insan yaşamını kaybetti. 1 Kasım’da Erdoğan, AKP cenahı; 7 Haziran seçimlerinde aldığı yenilgiyi bertaraf etmek için akla ve vicdana sığmayacak yalan, iftira ve her türlü ahlaksızlık sergilenmektedir. Özellikle Selahattin Demirtaş’a yönelik kampanya ile HDP’nin başarısını engelleyip, baraj altında bırakarak sonuca varmak istiyorlar. 7 Haziran seçimlerinde o çok sevdikleri Kur’an’ı eline alarak Kürtlerden oy alma sahtekarlığı para etmeyince, bu sefer eline Bayrak alarak Türklerden oy alma peşinde. Bütün bu şiddetin, ölümlerin, kaosun, her türlü baskı ve tutuklamaların, ortalıkta ölüm kusan, linç girişimlerini örgütleyen Osmanlı Ocakları, gazetelerin basılması, parti binaların yakılması, resmi ve sivil vurucu gücün ortaya çıkması tesadüf değildir. Cizre, Varto gibi yerlerde aslında Kürtlere, bize oy çıkmazsa 1 Kasım’dan sonra vay halinize diyerek, tehditle oy almaya yönelik senaryolardır. Aslında bütün yaşananlara bakıldığında, Türkiye 7 Haziran’dan daha kötü ve tehlikeli bir durumda. Bunu herkesin görmesi, vicdani muhasebe ile bu oyunu bozması gerekmektedir.

Sadece Erdoğan’ı durdurmak değil, 13 yıllık iktidarı boyunca yaptığı katliamların, hırsızlıklarının, hakaretlerin de hesabı sorulmalıdır. Bunun tek yolu Erdoğan’ın kaçak Saray’ını yıkmak ve saltanatına son vermektir. Fiili olarak başlattığı başkanlığını sonlandırmak, sivil darbeye hayır demektir.

Roboski, Gezi, Reyhanlı, Suruç, Rojava, Şengal, Kobani, Cizre, Varto gibi bölgelerde yaşattığı katliamların hesabını mutlaka vermelidir. Biz bu hesabı sorana dek kararlılıkla mücadele edeceğimizi bir kez daha yineliyoruz.

Avrupa Alevi Hareketi olarak; Diyanet ve zorunlu din dersleri kaldırılsın, Cemevleri ibadethane olarak tanınsın, Alevi köylerine cami yapılması ve imam gönderilmesi durdurulsun, Alevilere yönelik yapılan hakaret ve katliamların hesabı verilsin, Alevi Dergah ve kutsal değerleri işgal altından kurtarılsın ve Alevilere geri verilsin… gibi olmazsa olmaz taleplerimiz hangi parti noktasına, virgülüne dokunmadan, amasız, fakatsız kabul eder ve seçim programına alırsa destekleyeceğimizi ilan ettik.

Alevilerin olmazsa olmaz taleplerini noktasına, virgülüne dokunmadan kabul eden, seçim programına alan ve Alevi temsilcilerine parlamentoda kendilerini temsil etmesine olanak sağlayan Halkların Demokratik Partisi ile 7 Haziran seçimlerinde ittifak yapma kararı almıştık.

7 Haziran seçimlerinde mevcut olan tüm koşul ve süreç, 1 Kasım seçimlerinde de mevcutiyetini korumaktadır. HDP ile olan ilkesel ve stratejik eylem birliğini, 1 Kasım seçimlerinde de devam ettirilmesini, 13 Eylül 2015 tarihinde genel merkezimizde yaptığımız yönetim kurulu toplantısında kararlaştırdı.

1 Kasım seçimlerinde barajın aşılması ve HDP’nin en iyi oy düzeyiyle başarılı olması için, tüm kurumlarımızı ve üyelerimizi destek vermeye ve çalışmaya davet ediyoruz.

1 Kasım 1922’de saltanat yıkıldı. 1 Kasım 2015’de Erdoğan’ın saltanatını hep birlikte son vermek zorundayız. Türkiye başka türlü kurtulmaz.

Başkan olamadı, Sultan da olamayacak.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu

Munzur’un Dünya Mirası Listesi’ne alınması için başvuru
Dersim Barosu, Munzur Vadisi’nin “Dünya Mirası listesi”ne alınması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuruda bulunulduğunu açıkladı.
Kenanoğlu “Dersim halkının iradesine el konuldu”
Hubyar Sultan Ocağı mensubu ve HDP 25. dönem milletvekili olan Ali Kenanoğlu Evrensel gazetesindeki köşesinde Dersim belediyesine atanan Kayyım  konusunu...
Her sabahın bir sahibi vardır!
Son yıllarda “Eyy” diye başlayan söylemlere alıştırılıyor kulaklarımız. Eskiden “Eyy” diyenler ayıplanır, insanlara insan gibi üslupla hitap etmesi önerilirdi. Okulsuz,...
Fuzûlî’nin ‘Kürtçe’ şiirleri
Fuzûlî'nin Kürtçe şiirleri gün yüzüne çıkarıldı. Kayıp şiirler, şair Selim Temo tarafından latin alfabesine çevrildi.
Yangın Ülkesinin Çocukları
Yangınlar ülkesinin yanan çocuklarıyız. Ateş sadece düştüğü yeri mi yakmalı? O hepimizi yakıyor. Sustukça daha çok yanıyoruz. Tek tek ya...
Suruç Katliamının 500. günü, dosya hâlâ gizli
Urfa Suruç’ta IŞİD tarafından yapılan ve 33 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan canlı bomba saldırısının 500. günü.
Müslüm Doğan “Yeni devlet modelinde Alevilere yer yok”
AKP ve MHP’nin anayasa görüşmeleri sürerken, kamuoyunun ve siyasilerin tepkileri devam ediyor. HDP’nin Alevi vekillerinden İzmir Milletvekili Müslüm Doğan PİRHA’ya...
Öğrenciler, CNN Türk Genel Müdürü Aktaş’ı protesto etti
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde "Medya ve 15 Temmuz" başlıklı bir panele gelen CNN Türk Genel Müdürü Erdoğan Aktaş fakülte öğrencileri...
Çanakkale halkı: Fıtrat değil, denetimsizlik
Çanakkale Emek ve Demokrasi Güçleri, Adana Aladağ'da ihmaller sonucu çıkan yangında 11'i çocuk 12 kişinin hayatını kaybetmesini protesto etti.
Aleviler: Aladağ Madımaktır
Diren Keser – Mersin – 30.11.2016 Türkiye yine bir çocuk katliamıyla karşı karşıya. Adananın Aladağ ilçesinde bulunan ve 34 öğrencinin...
HALEP’TE DENKLEMİ DEĞİŞTİREN HAMLE
Halep’te savaşın denklemini değiştirecek hamleler peş peşe geldi. Suriye rejimi, 2012’den beri silahlı grupların denetimindeki 12 bölgeyi ele geçirdi. Halkın...
‘Zaman aşımı’ kararına itiraz
İHD Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon ve kayıp Yakınları, 1995’te gözaltında katledilen Hasan Ocak davasına ilişkin verilen zaman aşımı kararını protesto...
Alevilere yasaklanan siyaset ve hakem olayı
Örgütlü kurumlar çerçevesinde biraraya gelen Aleviler, kendilerini aktif siyasetten hep uzak tutuyorlar. Bazı kurum yöneticileri ve ihtiyar heyeti konumundakiler, siyasi...
Edirne’ye bağlama yağdı
Selahattin Demirtaş’ın avukatıyla yaptığı görüşmede ilk talebi olan bağlamanın kendisine ulaşıp ulaşmadığını sorulan Başak Demirtaş, talebin yerine geldiğini belirterek, “İlk...
Belgeleriyle MİT’in Avrupa’daki Suikast Planları!
 “Yüksel Koç protesto mitinginde, Remzi Kartal ise uzun yürüyüşte öldürebiliriz”
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ