HDP’nin zorunluluktan kaynaklığı gerçekleştirdiği 3’üncü Olağanüstü Kongresinde Eş Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, tutuklu milletvekilleri, DBP Eş Başkanı Sebahat Tuncel, Diyarbakır ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının fotoğrafları salona asıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın milletvekilliği ve parti üyeliğinin düşürülmesi nedeniyle gidilen 3’üncü Olağanüstü Kongre başlamak üzere. Sadece delege ve HDP bileşeni kurum temsilcilerinin davet edildiği HDP kongre salonuna, Eş Başkan Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, DBP Eş Başkanı Sebahat Tuncel, HDP tutuklu milletvekilleri İdris Baluken, Çağlar Demirel, Ayhan Bilgen, Ferhat Encu, Gülser Yıldırım, Selma Irmak, Abdullah Zeydan, Burcu Çelik, hakkında tutuklama kararı çıkarılan Nursel Aydoğan ve Besime Konca ile tutuklu bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bekir Kaya’nın fotoğraflarının yer aldığı ve ortasına “Direnerek Kazanacağız” yazılı büyük boy poster asıldı.

‘İRADEMİZİ SAHİPLENİYORUZ’

Salonun hemen girişine, “Figen Yüksekdağ Onurumuzdur” yazılı büyük poster dikkat çekti. Divanın ön kısmına “İrademizi Sahipleniyoruz” yazılı pankart asılırken salona ayrıca, “Tutuklu ve hükümlü öğrencilere özgürlük”, “Çocuk istismarına son”, “Emeğimiz bedenimiz kimliğimiz bizimdir”, “Demokratik Cumhuriyet Ortak Vatan”, “Genç Başladık Genç Başaracağız”, “Barış ve Çözüm İçin”, “İmralı’da tecride son”, “Demokratik Anayasa için buluşalım”, “Kadın cinayetlerine son”, “Yeni yaşam için radikal demokrasi” yazılı pankartlar asıldı.

DEMİRTAŞ VE YÜKSEKDAĞ’IN MESAJLARI OKUNACAK

Esas olarak HDP Eş Genel Başkanın belirleneceği kongrede, HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın cezaevinden gönderdiği mesajlar okunacak. Demirtaş’ın mesajını HDP sözcüsü Osman Baydemir, Yüksekdağ’ın mesajı HDP Eş Başkan adayı Serpil Kemalbay tarafından okunacak. Demirtaş ve Yüksekdağ’ın mesajından sonra Osman Baydemir, Kadın Meclise Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir ve Gençlik Meclisi adına birer konuşma yapılacak.

EŞ BAŞKANLIĞA KEMALBAY GETİRİLECEK

HDP Eş Başkanlığına Yüksekdağ’ın yerine Serpil Kemalbay Eş Başkanlığa getirilecek. Kemalbay’ın adaylığı HDP içinde kadın hareketi tarafından belirlendi. Ayrıca Eş Başkanlık seçimlerinin yanı sıra, tutuklamalardan dolayı Parti Meclisi (PM) listesinin de yaklaşık yarısı yenilenecek ve yeni PM üyeleri seçilecek. HDP aynı zamanda kongrede demokratik çözüm ve barış mesajları vermesi bekleniyor.

Yorumunuzu yazınız