PAYLAŞ

13-14 Mayıs 2017, Cumartesi – Pazar günleri Şahkulu Sultan Dergahı’nda yapılan Ozanlar Festivali’ne yurt içi ve dışından onlarca ozan, araştırmacı, yazar, kurum ve kuruluş temsilcisi katıldı.

Alevi Öğretisi’nin en önemli ayaklarından birisi olan “Âşıklık-Ozanlık Geleneği”nin günümüzde de devam ettiğini göstermek, geleneği devam ettirmek için, bugünün ozanlarını bir araya getirmeyi amaçlayan Şahkulu Ozanlar Festivali’ne yaklaşık 90 ozan ve şair katıldı.

94 yıllık yaşamıyla günümüzün yaşayan en yaşlı ve çok sevilen dedelerinden Kasım Yılmaz Dede’nin sazıyla ve sözüyle başlayan etkinlikte, Hüseyin Gazi Metin Dede, Adil Ali Atalay (Vaktidolu), Emiş Ana, Müslüm Sümbül, Âşık Yoksul Derviş başta olmak üzere geleneğin temsilcisi kadın ve erkek birçok ozan kendi eserleriyle sahnede yerlerini aldılar.

Şahkulu Sultan Dergâhı Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Taştekin etkinliğin kolaylaştırıcılığını yaparken, iki gün boyunca şair ve sunucu İsmail Aydoğmuş’dan ve yazar Durnaz Atmaca’dan da destek aldı.

Şahkulu Sultan Dergâhı Vakfı Başkanı Mehmet Çamur ve Alevi Dernekler Federasyonu Başkanı Rıza Eroğlu ilk gün açılışta ozanlığın Alevi geleneğindeki önemine vurgu yapan konuşmalar yaparken, Gazeteci – Yazar Necdet Saraç’ın koordinatörlüğü ve toparlayıcı konuşmasıyla ozanlarla ilgili bir panel yapıldı. Panelde; Adil Ali Atalay (Vaktidolu), Sanatçı Yavuz Top ozanlık geleneğinin ve önemini belirten görüşlerini aktardılar.

İkinci gün ise; Araştırmacı – Yazar Süleyman Zaman, Araştırmacı – Yazar Ayhan Aydın ve Bulgaristan’dan festivale katılan Dr. Nevin Gramotikova ozanlık geleneğiyle ilgili duygu ve düşüncelerini dinleyenlerle paylaştılar.

Her ozanın zaman sınırlılığı nedeniyle bir eserini dinleyenlerle paylaştığı etkinlikte, Cem TV, Pir TV, Kanal D çekimler yaptı.

Ankara’dan Ozanlar Vakfı’ndan gelen ozanların katılımı festivale önemli bir katkı da sundu.

Dinleyenlerin büyük beğenisini toplayan etkenliğin şimdiden ikincisinin daha geniş katılımlı yapılması konusunda görüşler dile getirildi.

Şahkulu Sultan Dergâhı Vakfı tarihi bir görevi yerine getirerek, “yok oldu” denilen halk ozanlığı geleneğinin tüm canlılığıyla devam ettiğini önemli bir etkinlikle ortaya koymuş oldu.

Festivale şu ozanlar katıldı: 13 Mayıs Cumartesi: Kasım Yılmaz Dede, Adil Ali Atalay, Ahmet Akar, Ali Sağlam, Alican Yıldırım, Aşık Ahmet Yıldız, Aşık Ali Doğan, Aşık Durmuş Günel, Aşık Kadir Türk, Avni Öztürk Dede, Bayram Aydın, Binali Aktaş, Celal Şenocak Dede, Çiçek Ayyıldız, Daimi Arslan, Doğan Türkdoğan, Emiş Bacı / Emine Atalay, Ezgili Kevser Bacı, Fatma Ayvalı, Garip Yadigar, Gökhan Rüzgar Yılmaz, Gülfer Ceylan, Hasan Öztürk, Hasan Toptaş, Hıdo / Ali Rıza Ödemiş, Hüseyin Gazi Metin, Hüseyin Kuzucan, İlyas Şimşek, İsmail Aydoğmuş, İsmail Gacar, Kamil Gündüz, Mehmet Karabudak, Muharrem Koçer, Müslüm Sümbül, Necla Yılmaz, Ozan Çağlayan / Mevlüt, Ozan Şah Hüseyin, Saim Ceylan Dede, Şemsettin Kubat / Yoksul Derviş, Şinasi Erdoğan, Tuncelli Helin, Turan Karatepe, Yakup Kalmış, Yeter Şahin, 14 Mayıs Pazar: Abdullah ORAL, Ali Abbas Aslantürk, Ali Baştuğ, Ali Ekber Gülbaş, Ali Haydar İrfan, Ali Karlı, Ali ÖZKAN, Ayhan Korkmaz, Aziz KIZILTÜRK, Cavit Murtezaoğlu, Erdoğan Çörtük, Etem KARAGÜLLE, Ferhat AVCI, Ferman Arslan, Ferman Taka, Günay Emre, Halil Gültekin, Hasan Çakal, Hüseyin Gülen, Hüseyin KARA, Hüseyin Mahmudi, Hüsnü İYİDOĞAN, İbrahim EMİCİ, İsmail NAR, Kamber NAR, Kanber ÇELİKER, Kanber GÜRBÜZDAL, Leyla Salbaş, Mecit Hüsrevi, Mehtap Turna, Metin Öztem, Neriman Us, Ruşan Kara, Sevim Şahin, Seyit Ali AKBIYIK, Sinem Bacı, Suna Gölpek, Süleyman ÖZEROL, Süleyman ÖZKAN, Süleyman Türkyılmaz.

 

PAYLAŞ

1 YORUM

  1. “Ankara’dan Ozanlar Vakfı’ndan gelen ozanların katılımı festivale önemli bir katkı da sundu.”
    Ozanlar Vakfı kapanalı on beş yıl oldu. Ankara’da bulunan Danışma Kurulu Üyesi olduğum “Halk Ozanları Kültür Derneği”dir. Yani kısa adı ile OZAN DER…
    Saygılarımla…

Yorumunuzu yazınız